Hrál v něm šestiletý Smetana. Teď ho objevil svět

Search
Close this search box.

10.3.2014    Mladá fronta DNES    str. 1   Kraj Pardubický (dp)    

Barokní divadlo v litomyšlském zámku bylo zařazeno mezi nejvýznamnější divadla v Evropě v rámci projektu Cesty evropskými historickými divadly

 

LITOMYŠL  Litomyšlské barokní zámecké divadlo z roku 1798 bylo zařazeno na seznam nejcennější evropských divadelních scén.

            Projekt Cesty evropskými historickými divadly začal už v roce 2007. Jeho cílem je do roku 2017 vybrat 120 nejzajímavějších a nejlépe zachovaných divadelních budov a spojit je na souvislé kulturní turistické cestě napříč Evropou. Loni na podzim se v seznamu divadel objevilo i to litomyšlské.

            Kastelánka litomyšlského zámku Zdeňka Kalová zařazení divadla do tohoto projektu přirovnává ke značce UNESCO. „Také to pro nás neznamená žádné finanční prostředky, ale je to prestižní záležitost. Musíme dodržovat určitá pravidla, zajistit přístup návštěvníkům v rámci prohlídek, ale také máme nárok na metodickou pomoc,“ uvedla Kalová.

Projekt Asociace evropských historických divadel Perspectiv počítá s vytvořením jedenácti cest Evropou, na kterých leží historická divadla. Česká divadla se ocitla na takzvané Císařské cestě spolu s divadly rakouskými.

            Vedle Litomyšle na ní je i divadlo v Českém Krumlově, divadlo v Kačině, na zámku v Mnichově Hradišti a Stavovské divadlo v Praze.

            Důvod zařazení Liotmyšle je zřejmý. Je skvěle dochované. Jeviště litomyšlského divadla je vybaveno jednoduchou dřevěnou mašinérií, která umožňovala plynulou výměnu dekorací na otevřené scéně.

            Sadu dekorací, které podle tehdy obvyklé praxe sloužily pro všechna představení, objednal hrabě Jiří Josef z Valdštejna a Vartemberka u významného divadelního malíře Josefa Platzera, autora dekorací dvorního divadla ve Vídni. Dodnes se od Platzera zachovaly dvě opony a 16 kulisových souborů, které zasazují děj do nejrůznějšího prostředí. Tato sbírka svým rozsahem a kvalitou nemá v Čechách obdoby.

            Kazem na kráse je fakt, že zámecké divadlo v Litomyšli čeká desítky let na citlivou obnovu i na restaurování cenných kulis. Divadlo je dnes běžně přístupné s průvodcem v rámci prohlídky prvního okruhu zámku v Litomyšli.

» Více čtěte na str. D3

 

***

 

FAKTA

 

Proč je divadlo v Litomyšli tak cenné?

 

– Dokončeno roku 1798, jde o druhé nejstarší zámecké divadlo. – Kromě půvabného interiéru ukrývá i soubor dekorací Josefa Platzera, divadelního malíře vídeňského dvorního divadla. – Dochovala se jednoduchá dřevěná mašinérie umožňující plynulou výměnu dekorací na otevřené scéně. – Bedřich Smetana tam před zámeckou vrchností vystupoval jako šestiletý chlapec v roce 1830.

 

Foto popis| Perla památky Zámecké divadlo má originální atmosféru. Dnes se tam však kulturní akce konat nemohou.

Foto autor| Foto: zámek Litomyšl

 

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz