Hubička: scéna z puzzle

Search
Close this search box.

26.6.2007 Svitavský deník str. 8 Svitavsko MAGDALENA NAVRÁTILOVÁ26.6.2007 Svitavský deník str. 8 Svitavsko MAGDALENA NAVRÁTILOVÁ

Litomyšl/ Koprodukce Národního divadla a Smetanovy Litomyšle obohacuje mezinárodní operní festival. Víkendová premiéra Smetanovy Hubičky v režii Mariána Chudovského na druhém zámeckém nádvoří se zapsala do historie. Déšť na začátku druhého dějství nezničil inscenaci s originální scénou sestavenou z dílků puzzle.
Provedení opery pod širým nebem skýtá úskalí pro dirigenta, režiséra i zpěváky. Mladý talentovaný dirigent Zbyněk Müller si poradil se zámeckým prostředím, které klade nemalé nároky na vyrovnání zvuku orchestru s jevištěm: "Když schází orchestřiště, orchestr má tendenci hrát příliš nahlas. Trochu jsme se s tím poprali. Premiéru jsme dodělávali na místě, což je náročné, protože máme málo času," říká dirigent, který stál vloni u zrodu první Smetanovské opery, a to Tajemství, pro Smetanovu Litomyšl. Režisér Marián Chudovský měl obavy z počasí, protože ve čtvrtek se strhla nad Litomyšlí průtrž mračen. "Lehčí deštík inscenaci nezlikvidoval," konstatoval s ulehčením režisér po páteční premiéře. Dílo se nestalo folklórní ilustrací jak bývá někdy zvykem. Originální nápad scénického výtvarníka Jozefa Cillera, skládačka z puzzlí, spojil obě dějství komickodramatické opery. Spokojenost s provedením díla ve Smetanově rodišti vyjádřil ředitel Národního divadla Ondřej Černý, překladatel a divadelní kritik. Na operu se dívá jako na scénické umění a jako poučený divák: "Pohled poučeného diváka je mnohdy zajímavější než někdy ten trochu fachidiotský pohled kritika nebo experta. Možná z postu ředitelského je tento pohled podstatnější než ten divadelně kritický."
Příští rok slaví Smetanova Litomyšl padesát let a současně by měla být uvedena třetí opera Dvě vdovy. V tuto chvíli přehodnocuje Národní divadlo se Smetanovou Litomyšlí dramaturgii. Nevylučují překvapení.
Premiéru zaznamenala Česká televize.

Více informací na svitavskydenik/smetanka

Foto popis| KOPRODUKCE S NÁRODNÍM DIVADLEM POKRAČUJE. Informaci potvrdil po pátečníí premiéře Hubičky ředitel Zlaté kapličky Ondřej Černý (druhý zleva).
Foto autor| Foto: Renata Langerová
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz