HUDBA NA MORAVĚ A VE SLEZSKU

Search
Close this search box.

2.7.2014    Hudební rozhledy    str. 39   Zprávy z domova 

Pod titulem Pocta českým velikánům účinkovali na Novoměstském letním festivalu 26. 6. violoncellista J. Bárta a pianistka T. Fialová; 12. 8. vystoupí na festivalu Swingový orchestr Fats Jazz Band z Bratislavy, 26. 8. pianista Karel Košárek a 9. 9. Bohemia Saxophone Quartet.

Bystrické hudební slavnosti se v Bystřici pod Hostýnem konaly od 8. do 29. 6. V programech pěti koncertů zazněla mj. díla J. S. Bacha, A. Dvořáka, F X. Richtra, J. N. Hummela, A. Dvořáka, L van Beethovena, Fr. Chopina, S. Prokofjeva, L Janáčka a dalších autorů v podání francouzského varhaníka Stephana Béchyho, pěvkyně a recitátorky Soni Červené, pianisty Karla Košárka, Kvarteta Apollon, polské pianistky Joanny Trzeciak, violistky Jitky Hosprové a Janáčkova komorního orchestru. Houslista Josef Špaček přednesl na závěrečných koncertech sezony za doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava 15. a 16. 5. Brahmsův Koncert D dur. Pod taktovkou Stanislava Vavřínka zazněla dále Výpověď osamělého pěšáka M. Klegy a Berliozova Symfonie smuteční a triumfální. Spoluúčinkoval recitátor Norbert Lichý.

Svatováclavský hudební festival byl v Ostravě ve dnech 26. až 29. 6. organizátorem čtyř koncertů s názvem Čtvero ročních období. V rámci cyklu účinkovaly Komorní orchestr Musica Minore a Benda Quartet a dále mj. houslistky Ivana Mikesková Kovalčíková a Ivana Frajtová, pianista Stanislav Slavíček, akordeonista Petr Zámečník, hráči na barokní a zobcové flétny Marta Kratochvílová a Jan Kvapil, loutnista Jan Čižmář a lektoři ostravských mezinárodních kurzů: členové Benda kvarteta, klarinetisté Gábor Varga z Maďarska, Arkadiusz Adamski z Polska, Karel Dohnal a Igor Františák, a francouzský saxofonista Philippe Porteioje. Zazněly skladby A. Vivaldiho, A. Piazzolly, G. Ph. Telemanna ad.

Ondřej Havelka a jeho soubor Melody Makers hrál 29.5. ve Velkém sále Kongresového centra Zlín skladby G. Gershwina, D. Ellingtona, S. Olivera, I. Berlina a dalších. Sólistou provedení Gershwinovy Rapsodie v modrém byl pianista Karel Košárek, Filharmonii B. Martinů Zlín řídil šéfdirigent Ondrej Glos.

Smetanova opera Čertova stěna byla poslední premiérou sezony operního souboru Národního divadla moravskoslezského. Obě premiéry (12. a 13.6. v Divadle A. Dvořáka v Ostravě) byly součástí programů k Roku české hudby 2014. Zpívali Martin Bárta (Vok, alt. Ivan Kusnjer), Kateřina Jalovcová (Závis, alt. Michaela Kapustová), Aleš Briscein (Jarek, alt. Luciano Mastro), Dana Burešová (Hedvika, alt. Eva DřízgováJirušová), Václav Morys (Michálek, alt. Jan Vacík), Lucie Kašpárková(Katuška, alt. Petra Perla Notová, Mariana Pillárová), Martin Gurbal, (Beneš, alt. Zdeněk Plech) a Peter Mikuláš (Rarach, alt. Ulf Paulsen). 20. a 21.6. hostoval soubor s touto inscenací v programu operního festivalu Smetanova Litomyšl.

Osmý ročník festivalu Klášterních hudebních slavností se konal od 28. 6. do 14. 7. V šumperském kostele vystoupil soubor Clarinet Factory (28. 6.); v Krnově (2. 7.) a v Rapotíně (3. 7.) účinkovala skupina Linha Singers. Na koncertech s pořadem The Best of Vivaldi – Čtvero ročních období hrála houslistka Gabriela Demeterová v Králíkách (6. 7. – kostel na Hudeči), v Šumperku (7.7. – Klášterní kostel), v Jeseníku (8.7. – Kongresový sál PPL) a v Moravské Třebové (9. 7. – Muzeum). Valerie Zawadská a flétnistka Lenka Kozderková vystoupily 11. 7. (na zámku v Bludově) a 12. 7. (v Kulturním domě v Loučné) s pořadem Básně s flétnou z díla J. Seiferta, J. Skácela, J. S. Bacha, G. Ph. Telemanna a CI. Debussyho. 14. 7. na závěrečném koncertě účinkovaly instrumentální soubor Ensemble 18+ a Kuhnův smíšený sbor při provedení Stabat Mater a Gloria.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz