TISK , Datum: 01.06.2020 , Zdroj: Hudební rozhledy , Strana: 28 , Vytištěno: 3 000 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 08.06.2020 08:30 , Rubrika: Zprávy z domova , Země: Česko

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov posune kvůli koronaviru původní letní termín na 18. 9. až 3.10. Kvůli zavřeným hranicím zrušili pořadatelé vystoupení všech zahraničních umělců. Koncerty budou jen ve vnitřních sálech, z nichž největší má kapacitu 616 lidí. Na přehlídce se představí čeští hudebníci, nově přijala pozvání Česká filharmonie s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem. Organizátoři chtějí posunem akce podpořit i město Český Krumlov. V původním termínu od 17. 7. do 8. 8. figurovali v programu tenorista José Cura, Plácido Domingo jr., bubeník Billy Cobham, kytarista Carlos Piňana i Berlínští filharmonici. V podzimním termínu bude festival o týden kratší.

Jihočeská filharmonie natáčela 27. 4. na zřícenině hradu Pořešín klip ze série, která by měla podpořit zájem turistů o jižní Čechy. Orchestr tak chce pomoci cestovnímu ruchu v kraji, jemuž kvůli koronavirové epidemii chybí turisté. Muzikanti zahráli závěrečnou část z muzikálu Balada pro banditu, písničku Zabili, zabili. Měli roušky i ochranné štíty. Předtím již natočili první část Vivaldiho Jara na hradu Dívčí kámen. Orchestr chce vytvořit cyklus záznamů z méně známých jihočeských památek. Zemlinského kvarteto, známé též pod názvem Zemlinsky Quartet, zahrálo 4. 5. online prostřednictvím moderních technologií z půdy domu svého houslisty Františka Součka ve Velkých Přílepech (Martinů, Dvořák, Mozart). Kromě členů smyčcového kvarteta Petra Holmana, Františka Součka a Petra Střížka vystoupil jako host violoncellista Filip Halečka. Student 6. ročníku konzervatoře zastoupil stálého člena Vladimíra Fortina, který byl kvůli krizovým opatřením mimo republiku. Zájemci mohli umělce podpořit koupí virtuální vstupenky. Českolipský komorní cyklus se uskutečnil již 22.5. s původním programem jako pocta skladatelce Vítězslave Kaprálové. V zájmu cembalistky a varhanice Barbary Marie Willi a violoncellisty Michala Raitmajera vystoupí v kostele Mistra Jana Husa 9.9., místo původního termínu 24. 3. Dubnový koncert Královéhradeckého sboru Jitro je z 21. 4. přeložen na 24. 11. Červnový koncert se souborem Epoque Quartet a kytarovým duem Siempre Nuevo se uskuteční 15. 6. rovněž v Jiráskově divadle.

Pořadatelé festivalu Hudba tisíců – Mahler Jihlava 2020 vzhledem k vládním opatřením posunuli jeho zahájení na 7. 7. Zahájení se uskuteční v Mahlerově rodišti v Kalištích u Humpolce v den jeho 160. narozenin, a také v Jihlavě. Na úvod festivalu v podání Jiřího Rajniše a Miroslava Sekery zazní Mahlerovy písně a také tvorba dalšího letošního jubilanta, Ludwiga van Beethovena. Z Mahlerovy tvorby zazní i původně plánovaná Symfonie č. 1 v podání Moravské filharmonie Olomouc a dirigenta Petra Vronského. Festival se měl původně konat od 15. 5. do 24. 6. Některé další ohlášené koncerty budou zřejmě přesunuty, jiné jsou zrušeny.

Hudební festival Smetanova Litomyšl kvůli opatřením vlády proti šíření koronaviru mění program. Nově jej bude tvořit cyklus komorních koncertů ve výjimečných prostorách a pro malý počet diváků, interprety budou špičkoví čeští umělci. Přehlídka se bude konat od 2. do 12.7., závěrečné tradiční Velké finále se uskuteční až na podzim. Držitelům zakoupených vstupenek bude vráceno vstupné.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz