Hudební festival Smetanova Litomyšl

Search
Close this search box.

RÁDIO , Datum: 04.06.2019 , Zdroj: ČRo Plus , Strana: 6 , Země: Česko

Renata KROPÁČKOVÁ, moderátorka

Za svého mládí namalovala 1400 obrazů, které zachycovaly hrůzy druhé světové války, teď příběh židovské malířky Charlotte Salomon představí opera na hudebním festivalu Smetanova Litomyšl. Začíná 13. června. Program organizátoři představili dnes.

Martin HRNČÍŘ, redaktor

K vytvoření opery s názvem Charlotte, tříbarevná hra se zpěvy se Aleš Březina inspiroval cyklem sedmi stovek obrazů malířky Charlotte Salomon. Ta je těsně před smrtí věnovala svému příbuznému, říká skladatel.

Aleš BŘEZINA, skladatel

Ona tam popisuje své dětství velmi šťastné, ve velmi bohaté židovské berlínské rodině, pak tam popisuje své první setkání s realitou, když její maminka spáchala sebevraždu, protože to bylo takové dědičné zatížení v té rodině, ale ona to pojímá z toho dětského pohledu, protože maminka před tím jí řekla, že ať se dívá na nebe, že v nebi je všechno daleko krásnější než zde na zemi a až budu andělem, tak se na tebe budu dívat a budu na tebe dávat pozor.

Martin HRNČÍŘ, redaktor

Německá umělkyně zemřela v roce 1943 v koncentračním táboře v Osvětimi. Své zkušenosti zaznamenala ve svých denících.

Aleš BŘEZINA, skladatel

Vstupní scéna začíná tím, že po válce se v tom Villefranche-sur-Mer objeví její tatínek s tou nevlastní maminkou, kterým se podařilo přežít v Holandsku a hledají nějaké stopy po své dceři Charlotte. A teď se tam najednou zničehonic vynoří zpod postele balíček, ve kterém je těch 769 kvašů, kde oni do toho koukají a žasnou, jak ona jako to malé dítě zachytila věci, o kterých oni si mysleli, že třeba ani nevěděla, že se děly. Začíná to tím úžasem těch přeživších nad tím, jak ohromný pozorovací talent ta jejich dcera měla.

Martin HRNČÍŘ, redaktor

Do textů vložila úryvky ze skladeb známých klasických autorů, aby k obrazům dodala také hudební rozměr, jak dodává Aleš Březina.

Aleš BŘEZINA, skladatel

My jsme z toho použili pouze ty věci, které souvisejí s dějem, kde například její nevlastní maminka operní pěvkyně Paula Lindberg, která byla sólistkou státní opery berlínské, tak oni jí poprvé spatří na scéně Berlínské státní opery, kde ona zpívá Carmen. Takže já jsem vytvořil takovou zvláštní verzi Carmen, kterou protože šlo o to nepřevzat to jako hotové věci, ale nějak to včlenit do toho vlastně hudební jazyka, takže je tam Carmen, která je rytmicky hudebně trošku jinak a je v němčině, jak se tehdy zpívala.

Martin HRNČÍŘ, redaktor

Nového uvedení se dočká také Šostakovičova Lady Macbeth Mcenského újezdu, dodává Vojtěch Stříteský.

Vojtěch STŘÍTESKÝ, dramaturg

Lady Macbeth Mcenského újezdu zde byla jediná, a to bude takových 20 let v pražském Národním divadle. A na režiséra Radoka a dirigenta Františka Preislera ale tak nám nebyla technicky přenositelná a ani nevím, zda v té době už nazrál čas, abychom toto zásadní dílo operního repertoáru dvacátého století nasadili.

Martin HRNČÍŘ, redaktor

Na festivalu vystoupí také mezzosopranistka Magdalena Kožená a barytonista Adam Plachetka.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz