Hudební klasické tipy na obrazovce

WEB, Datum: 30.05.2022, Zdroj: scena.cz, Datum importu: 30.05.2022 10:53, RU/den: 15 000, AVE: 14 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,17

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch

Pocta houslím a houslistům Skvostná sestava houslových virtuosů společně na jednom pódiu Smetanovy síně Obecního domu v Praze v čele s Václavem Hudečkem, který zítra oslaví sedmdesáté narozeniny (2015). Dále účinkují: P. Matěják, J. Mráček a J. Špaček. Symfonický orchestr Českého rozhlasu řídí T. Brauner. Režie T. Šimerda. Co mají tři mladí špičkoví čeští houslisté – Petr Matěják, Jan Mráček a Josef Špaček – společného? Jsou to nejúspěšnější z absolventů luhačovické Akademie Václava Hudečka, každý z nich je vítězem řady mezinárodních soutěží a je vysoko ceněn jak na domácí scéně, tak i v zahraničí. V roce 2015 se setkali společně na jednom pódiu s Václavem Hudečkem a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, řízeným dirigentem Tomášem Braunerem. A televizní diváky čeká koncert plný bravurní techniky, energie, krásné hudby a vrcholného muzikantství.

Uslyšíte brilantní skladby Pabla de Sarasateho Navarra a Cikánské melodie, Massenetovu Meditaci z opery Thais, Introdukci a rondo capriccioso Camilla Saint-Saënse, Valse scherzo P. I. Čajkovského, Houslový koncert g moll Maxe Brucha, koncertantní kompozici Maurice Ravela Tzigane a Vivaldiho Koncert pro čtvery housle a orchestr.

Vysílání: 06.6., 20.15 hod., ČT art

Andreas Scholl & Tamar Halperin z Wiesbadenu

Hvězdný německý kontratenorista vstupuje do neprobádaných repertoárových vod lidové hudby (Premiéra). Festival Struny podzimu v roce 2020 nabídl nevšední vystoupení kontratenoristy Andrease Scholla v doprovodu klavíristky Tamar Halperinové, která je i životní partnerkou interpreta. Společnou zálibu v lidové tvorbě se oba umělci rozhodli přenést na koncertní podia. Písně z alba Twilight People se nesou ve zvláštní hypnotizující atmosféře pomalu plynoucího bezčasí, jež umocňuje kontemplativní až spirituální vyznění celého písňového výběru. Schollův pečlivý výběr lidových písní zaznívá v rafinovaných úpravách těch nejvýznačnějších skladatelů dvacátého století jako jsou Benjamin Britten, Aaron Copland, Ralph Vaughan Williams, Alban Berg nebo Arvo Pärt. Vzhledem k tehdejší složité atmosféře se koncert nakonec neuskutečnil v Praze, ale v sále Kurhausu v hessenském Wiesbadenu.

Vysílání: 08.6., 23.05 hod., ČT art

Smetanova Litomyšl 2022 – slavnostní zahajovací koncert

Přímý přenos zahájení letošního ročníku jednoho z nejstarších hudebních festivalů u nás, představujícího špičkové interprety vokálního umění. Účinkují J. Kurucová a A. Plachetka. Slovenskou filharmonii řídí D. Raiskin. Zahajovací koncert Smetanovy Litomyšle 2022 je ve znamení tří velikánů klasické hudby – Smetany, Mahlera a Dvořáka. Zazní Valdštýnův tábor Bedřicha Smetany, Mahlerův Chlapcův kouzelný roh a Dvořákova Symfonie č. 9 e moll, zvaná Novosvětská. A to vše v dokonalé interpretaci Adama Plachetky, Jany Kurucové a Slovenské filharmonie s dirigentem Danielem Raiskinem.

Vysílání: 09.6., 20.15 hod., ČT art

V přestávce:

Smetanova Litomyšl 2021 – festival v druhém roce pandemie

Průběh jednoho z nejstarších českých hudebních festivalů očima režiséra Martina Kubaly (Premiéra). Jak se připravoval a hlavně, jak se nakonec realizoval ročník Smetanovy Litomyšle 2021? Na to Vám odpoví právě tento dokument a pozve Vás nejen do hlediště, ale hlavně do zákulisí, kde se setkáte nejen s účinkujícími, ale i těmi, kteří festival připravují. I když festivalový tým nasbíral již v roce 2020 „covidové zkušenosti“, tento ročník mu dal opravdu zabrat. Ve vrcholících restrikcích byl festival posunut do počátku července a byl o něco zkrácen. A jak to nakonec dopadlo? Na tu opravdovou radost z možnosti realizace, nadšení, pokoru, ale i notnou dávku profesionalismu se prostě musíte podívat sami. Litomyšlští spolu se všemi letošními účinkujícími si ten svůj festival dokonale „vymazlili“ a diváci to opravdu ocenili.

Vysílání: 09.6., hod., ČT art

Opakování: 10.6., ČT art

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz