Hudební Litomyšl nás nezklame

Search
Close this search box.

 

7.6.2011 Naše rodina str. 19
Kultura
(opi)

 

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl se letos koná již po třiapadesáté.
Do půvabného východočeského města mezi 10. červnem a 4. červencem opět zavítají špičkoví domácí i zahraniční interpreti, aby vzdali poctu slavnému hudebnímu skladateli – zazní zde ale hudba i řady jiných tvůrců.
Slavnostní zahajovací koncert proběhne v pátek 10. června ve 20 hodin na II. nádvoří litomyšlského zámku. Uslyšíme Smetanovu kantátu pro smíšený sbor a orchestr Česká píseň a slavnou 9. symfonii Ludwiga van Beethovena s Ódou na radost. Čtyři sólisty včetně Simony Šaturové doprovodí Český filharmonický sbor Brno a Filharmonie Brno s dirigentem Leošem Svárovským.
Také další akce se budou odehrávat v zámeckých prostorách: hudebně taneční projekt Písně tance a lásky, kde zazní Catulli Carmina Carla Orffa a Svatby Igora Stravinského, nebo program Dagmar Peckové Na cestě, kde zazpívá například skladby Mahlerovy, Čajkovského či Dvořáka. Jeho Novosvětská symfonie bude originálně předvedena mládežnickým orchestrem z amerického Bostonu s mladičkým klavíristou Georgem Lim.
Vykročením směrem k jiným hudebním žánrům je program Bohemian Rhapsody, kde zazní písně známých rockových skupin (Queen, Deep Purple, Rolling Stones a U2) v úpravě pro symfonický orchestr. Filharmonii Hradec Králové doprovodí dívčí soubor, v němž se objeví Markéta Poulíčková či Monika Šramlová.
Pro rodiče s dětmi předvede Dětská opera Praha ve Smetanově domě čtyři miniopery Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka – Šípkovou Růženku, Budulínka, O dvanácti měsíčkách a Karkulku. Závěr obstará 4. července koncert vyhlášené japonské koloraturní sopranistky Sumi Jo.

(Více na http://www.festival.smetanovalitomysl. cz.)

Foto autor| Foto archiv

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz