Hudební Litomyšl nás nezklame

 

7.6.2011 Naše rodina str. 19
Kultura
(opi)

 

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl se letos koná již po třiapadesáté.
Do půvabného východočeského města mezi 10. červnem a 4. červencem opět zavítají špičkoví domácí i zahraniční interpreti, aby vzdali poctu slavnému hudebnímu skladateli – zazní zde ale hudba i řady jiných tvůrců.
Slavnostní zahajovací koncert proběhne v pátek 10. června ve 20 hodin na II. nádvoří litomyšlského zámku. Uslyšíme Smetanovu kantátu pro smíšený sbor a orchestr Česká píseň a slavnou 9. symfonii Ludwiga van Beethovena s Ódou na radost. Čtyři sólisty včetně Simony Šaturové doprovodí Český filharmonický sbor Brno a Filharmonie Brno s dirigentem Leošem Svárovským.
Také další akce se budou odehrávat v zámeckých prostorách: hudebně taneční projekt Písně tance a lásky, kde zazní Catulli Carmina Carla Orffa a Svatby Igora Stravinského, nebo program Dagmar Peckové Na cestě, kde zazpívá například skladby Mahlerovy, Čajkovského či Dvořáka. Jeho Novosvětská symfonie bude originálně předvedena mládežnickým orchestrem z amerického Bostonu s mladičkým klavíristou Georgem Lim.
Vykročením směrem k jiným hudebním žánrům je program Bohemian Rhapsody, kde zazní písně známých rockových skupin (Queen, Deep Purple, Rolling Stones a U2) v úpravě pro symfonický orchestr. Filharmonii Hradec Králové doprovodí dívčí soubor, v němž se objeví Markéta Poulíčková či Monika Šramlová.
Pro rodiče s dětmi předvede Dětská opera Praha ve Smetanově domě čtyři miniopery Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka – Šípkovou Růženku, Budulínka, O dvanácti měsíčkách a Karkulku. Závěr obstará 4. července koncert vyhlášené japonské koloraturní sopranistky Sumi Jo.

(Více na http://www.festival.smetanovalitomysl. cz.)

Foto autor| Foto archiv

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz