Hudební výlety po stopách velikánů

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 09.04.2019 , Zdroj: MŮJ SVĚT , Strana: 80 , Autor: Marcela Škardová , Rubrika: Cestování , Země: Česká republika

Víte, kde Antonín Dvořák našel inspiraci k opeře Rusalka, kde poprvé zazněla většina Janáčkovy tvorby nebo co má společného Bedřich Smetana s Týnem? Každý umělec za sebou zanechá stopy a v případě slavných hudebních osobností je poučné i zábavné je sledovat. A také poslouchat, protože se všemi jmény se pojí řada nesmrtelných skladeb a mnohé současné hudební události.

BEDŘICH SMETANA:

Litomyšl i Týn nad Bečvou Naše skladatelská jednička se narodila v Litomyšli; jeho otec pracoval v zámeckém pivovaru. Dobu Bedřichova dětství připomíná expozice v rodném bytě, s dalšími místy spjatými se Smetanou vás provede speciální stezka. Kromě jiného se můžete podívat, kam se skladatelovi rodiče přestěhovali z pivovaru, nebo kde měl svůj první koncert. Tradiční hudební festival Smetanova Litomyšl letos začne 13. 6. a potrvá do 7. 7. Nabízí se proto spojit návštěvu města s kulturním zážitkem. Poslední léta prožil v Jabkenicích, u rodiny dcery Žofie, jejíž manžel působil jako nadlesní.

Tady mimo jiné dokončil Mou vlast a napsal opery Hubička, Tajemství a Čertova stěna. Skladatele připomíná zdejší muzeum v bývalé myslivně.

A co s ním má společného Týn nad Bečvou? Traduje se, že při procházkách kolem hradu Helfštýn ho zdejší krajina inspirovala k pozdějšímu napsání Čertovy stěny. V Týně pobyl několik týdnů, také s rodinou. Druhá návštěva Smetanových byla fatální, jejich malá dcera Gabrielka zde zemřela. Skladatel v tomto městečku nestrávil moc času, zato s jeho jménem je spojeno hodně dohadů, a ty se snaží uvést na pravou míru zdejší muzeum. Náš tip: Hudba ho bavila velice, studia už méně. Zajímavé je sledovat města, jimiž mladý Smetana prošel, než dokončil gymnázium. Pokud byste je chtěli navštívit, museli byste si vzít pár dnů dovolené, protože jde o Jindřichův Hradec, Jihlavu, Havlíčkův (tehdy Německý) Brod, ANTONÍN DVOŘÁK:

Nelahozeves a Vysoká Ve středočeské vesnici Nelahozeves vás přivítá krásný renesanční zámek. Při jeho prohlídce se dozvíte, jak se žilo šlechtické rodině v 19. století, lákadlem jsou obrazy malířských mistrů, včetně děl Rubense. Ale ještě více láká dům pod zámkem, v němž se narodil Antonín Dvořák, dnes je zde jeho památník. Ve vesnici je k vidění socha skladatele a také kostel sv. Ondřeje, kde malý Antonín hrával na kůru. Kostel najdete u nádraží, ostatně železnice, respektive lokomotivy hrály v Dvořákově životě velkou roli. Údajně už jako slavný skladatel řekl, že by svá díla vyměnil za možnost stát se objevitelem parního stroje. Jako malý kluk totiž mohl pozorovat stavbu železniční trati právě přes rodnou ves a tady také poprvé spatřil parní lokomotivu.

Neméně důležitá však pro skladatele byla i vesnice Vysoká u Příbrami, kde si pořídil letní byt a s rodinou tu trávil značnou část roku. Nejprve býval hostem v zámečku hraběte Kounice, který se oženil s Josefinou, sestrou Dvořákovy ženy. Nakonec ve vsi od švagra získal pozemek se špýcharem a ten nechal přebudovat na letní sídlo. Prý kvůli Josefině, kterou kdysi miloval. Ale jiné zdroje uvádějí jako hlavní důvod krásnou přírodu a klid na tvorbu. Jeho letní byt později získal jméno vila Rusalka, inspiraci ke slavnému dílu měl najít u rybníčku v zámeckém parku. Zámeček je dnes Památníkem Antonína Dvořáka, také je mu věnovaná větší část expozic.

Kromě koncertní síně a galerie tu najdete posluchárnu, můžete si pustit některou z více než 80 nahrávek Dvořákových děl. Se jménem hudebního génia je spojeno více aktivit, my vás zveme na 51. ročník Hudebního festivalu Antonína Dvořáka v Příbrami a okolí (25.4. až 11.6.).

LEOŠ JANÁČEK:

Hukvaldy a Brno Trojlístek našich nejproslulejších hudebních skladatelů uzavírá Leoš Janáček, jehož život by vydal na několik románů. Ten první by se začal psát v Hukvaldech nedaleko Příboru na Moravě, v podhůří Beskyd. Narodil se v budově školy. Ta původní už neexistuje, na jejím místě se v 19. století postavila nová a dnes objekt funguje jako informační centrum, malá galerie a pamětní síň věnovaná slavnému rodákovi. K stáru si ve vsi koupil dům, dnes se v něm nachází muzeum – Památník Leoše Janáčka, kde si lze prohlédnout původní interiéry. Provoz je aktuálně omezený, expozice se ozice do června renovují, informujte se raději předem (více íce na www.janacek-nadace.cz). Chcete-li jít skutečně po stopách tohoto hudebního ního velikána, vyšlápněte si ke zřícenině zdejšího hradu, stojí uprostřed obostřed ry. Janáček prý rád sedával u bastionu. V oboře je také socha Lišky Bystroušky, určitě si pohlaďte její ocásek a něco si přejte, mělo by se vám to do roka splnit. Ve vesnici můžete navštívit kostelík sv. Maxmiliána, kde malý Leoš hrával na varhany. Okolím Hukvald vás provede naučná stezka Janáčkův chodníček.

Dalším významným místem spojeným se jménem skladatele je Brno, kam ho otec poslal na studia. V nich pokračoval v Praze, Lipsku či Vídni, aby se vrátil zpět do Brna. Tady strávil značnou část života a tady také poprvé zazněla většina jeho tvorby. Objednejte si tematickou prohlídku Po stopách Leoše Janáčka, kupte si info brožuru a vyrazte sami či si vytiskněte leták (www.tic-brno.cz, www.leosjanacek.eu). Poznáte místa, kde žil, tvořil, vyučoval nebo se setkával s přáteli.

Tip navíc: Janáček jezdíval také do lázní Luhačovice, kde potkal svou múzu Kamilu. Což mu vlastně bylo osudné, protože se při jedné procházce s ní v Hukvaldech nachladil a za pár dnů zemřel v Ostravě na zápal plic. V červenci se v lázních těšte na hudební Festival Janáček a Luhačovice, od 15. do 19.7. Ještě dříve začne Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, který vznikl spojením festivalů Janáčkův máj a Janáčkovy Hukvaldy. Letošní ročník se plánuje od 28. 5.

do 1. 7. 2019

DALŠÍ TIP? JEĎTE DO POLIČKY.

Z Litomyšle si udělejte výlet do 20 km vzdálené Poličky, s níž je spojené jméno Bohuslava Martinů. Narodil se ve věži kostela sv. Jakuba, zde je také jeho rodná světnice, avšak kvůli aktuální rekonstrukci kostela je dočasně uzavřená. V samotném rodišti Bohuslava Martinů se dochovaly kamenné hradby, za prohlídku stojí také Palackého náměstí s barokní radnicí, kašnami a mariánským sloupem, prý jedním z nejhezčích v Čechách. Polička získala přezdívku město festivalů – Martinů fest proběhne od 5. do 26. května. A kdybyste tady chtěli strávit delší čas, nudit se nebudete; Polička představuje vstupní bránu do Žďárských vrchů. Dostat se na místa, kde žili dva hudební velikáni a poznat kus naší země můžou i cyklisté. Brožuru Na kole krajem Smetany a Martinů najdete na www.regionsm.cz, na výběr je řada různě náročných tras.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz