Hvězda světové pověsti přijede do Litomyšle

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 11.06.2019 , Zdroj: Haló noviny , Strana: 10 , Autor: (the) , Vytištěno: 43 000 , Rubrika: Servis – TV programy , Země: Česko

Devětatřicetiletá Olga Alexandrovna Pereťatková (na snímku), ruská sopranistka světové pověsti, sice u nás není ještě dostatečně známá, v zahraničí si však získala ojedinělou pověst. Je dokonce srovnávána s pěveckými hvězdami 21. století. V sobotu se stane protagonistkou letošního 61. ročníku Národního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl.

Ruské (sovětské) vokální umění důsledně navazuje na ojedinělé tradice, jež nespoléhaly jen na přirozený talent, ale spočívaly také na citlivém pedagogickém vedení. Na příkladu nedávno hostujícího světoznámého mužského pěveckého sboru Alexandrovci, který se v uplynulých dnech úspěšně představil i v našich městech, si lze uvědomit, že ruská hudební kultura stále představuje – společně s tradicemi italskými, francouzskými a dalšími – jeden z přirozených vrcholů evropského (resp. světového) uměleckého zázemí. Jakákoliv nynější mediální embarga jsou jen naivním projevem současné omezenosti.

Leningradská rodačka Olga Alexandrovna Pereťatková (nar. 21. května 1980) vyrůstala v prostředí, jež kulturním děním přímo oplývalo. Se zpěvem začala v dětském sboru tamního slavného Mariinského divadla. Z přirozených vlivů kulturního prostředí mladá talentovaná adeptka sice výrazně čerpala, rozšířila však své obzory vzděláním navíc ještě u pěvecké pedagožky Brendy Mitchellové na berlínské Hochschule für Musik Hannse Eislera. Tam se kultivovala široká plejáda současných špičkových hudebníků, samozřejmě i českých. V Berlíně debutovala náročnou koloraturní rolí Královny noci v Mozartově opeře Kouzelná flétna. Stala se pak členkou prestižního operního souboru v Hamburku.

Pěvkyně má za sebou úspěšná prestižní vystoupení i v proslulé newyorské Metropolitní opeře. Kromě dalších postav tam zaujala jako Elvíra v Belliniho opeře Puritáni. V sezoně 2015/16 Pereťatková představila Gildu ve Verdiho opeře Rigoletto. Absolvovala také řadu koncertů po celém světě. O jejích dalších úspěších se zmíníme zítra.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz