Hvězdná Litomyšl ožije

Search
Close this search box.

10.1.2014    5plus2    str. 5   Poradí, zaujme RADEK LATISLAV   

V litomyšli si připomenou Výročí astronoma a VyValí sudy

 

LITOMYŠL / Nejenom operním festivalem Smetanova Litomyšl bude žít letos město na řece Loučné. V desetitisícovém městě si připomenou narození astronoma Kopala, grafika Váchala a stranou nezůstane ani Bedřich Smetana.

            „Pro Litomyšl je to jubilejní rok. Na programu je minimálně osm akcí, z toho několik jich je jubilejních,“ potvrdil výjimečnost roku 2014 místostarosta Litomyšle Vojtěch Stříteský. Jak už název jubilejního roku napovídá, Litomyšl bude patřit hvězdám všeho druhu.

 Připomenou astronoma

 Největší oslavu chtějí organizátoři věnovat stoletému výročí narození litomyšlského rodáka a jednoho z největších astronomů všech dob Zdeňka Kopala. Jak uvedla tisková mluvčí Litomyšle Michaela Severová, proběhne zde velká mezinárodní konference i mnoho akcí pro širokou veřejnost.

            „Těšit se můžete na pozorování hvězdné oblohy i Slunce a řadu přednášek pro zapálené amatéry,“ uvedla mluvčí Severová.

 Smetanu oslaví pivem

 Ještě před tím, než se zájemci o astronomii zahledí k obloze, vyvalí na zámku sudy piva na počest nejslavnějšího rodáka. „V neděli 2. března zvoláme spolu se šťastným otcem, sládkem Smetanou: Vyvalte sudy, narodil se nám Bedříšek,“ líčí Michaela Severová podrobnosti k oslavě 190. výročí narození Bedřicha Smetany.

            Bezvýznamné není ani výročí 90 let od doby, kdy byl na Smetanově náměstí postaven pětimetrový pomník stejnojmenného skladatele, ztvárněný akademickým sochařem Janem Štursou a architektem Pavlem Janákem.

            Také festival Smetanova Litomyšl si bude připomínat dvě výročí – 65 let to platí od založení festivalu a 40 let od doby, kdy byl festival po dlouhých osmi letech obnoven.

 S městem spojené srdce

 Pokud bude město úspěšné, zámecké sklepení ozdobí na jaře unikát v podobě voskového Srdce pro Václava Havla, které bylo vyrobeno ze svíček posbíraných na pietních místech. Slavnostní odhalení v dubnu má tak připomenout setkání sedmi prezidentů před dvaceti lety.

 Více na svitavy.5plus2.cz

 Foto popis| Historické město litomyšl čeká letos hned několik významných výročí.

Foto autor| Foto / radek latislav

 

Regionální mutace| 5plus2 – Svitavsko

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz