I Litomyšl ctí osudové osmičky

Search
Close this search box.

14.6.2018   Mladá fronta DNES   str. 21   Kraj Hradecký   Stanislava Králová      

Tradiční festival Smetanova Litomyšl dnes spustí svou úvodní oponu už pošedesáté. Desetitisíce návštěvníků čeká více než 40 koncertů. Přehlídka si připomene nejen své kulaté výročí, ale také další osudové osmičky.

Litomyšl se alespoň pomyslně stane hlavním centrem hudby. Ve 20 hodin zazní Zahajovací koncert 60. ročníku Smetanovy Litomyšle. Bude ukázkou ryze české hudby, tedy Suka a Janáčka.

Na festivalu však zazní i úplná novinka, kantáta Český poutník, kterou si organizátoři objednali přímo pro letošní sté výročí založení Československa. Bude mít světovou premiéru 15. června v provedení České filharmonie s dirigentem Tomášem Netopilem.

Kantáta má čtyři části od čtyř skladatelů, vystoupí v ní barytonista Adam Plachetka a jako recitátor herec Jan Šťastný. Český poutník vznikal několik let a důležitou roli při tom sehrál zesnulý šéfdirigent České filharmonie Jiří Bělohlávek.

„Společně jsme vybírali autory, kteří by se zhostili zhudebnění libreta,“ řekl umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský. Jednotlivé části kantáty zkomponovali Jan Kučera, Jan Ryant Dřízal, Jiří Gemrot a Sylvie Bodorová. Stříteský vybral verše známých českých básníků z let 1895 až 1947. Tvoří příběh poutníka, který jde krajinou, rozmlouvá se svým nitrem i s bohem.

Na projekt Český poutník navazuje i ústřední výstava Smetanovy výtvarné Litomyšle. Expozice Krajinou mého srdce představí českou krajinu na plátnech Mařákových žáků ze sbírky Miroslava Macka, výstava Poutníci bude mapovat osudy českých umělců vyhnaných do exilu.

To však není jediná festivalová premiéra. Na zámeckém nádvoří si premiéru odbude i nové nastudování Smetanovy opery Libuše, které nebude prvně uvedeno v Národním divadle, ale právě v Litomyšli. Jubilejní 60. ročník Smetanovy Litomyšle nabízí rekordní počet 41 pořadů, ze 30 tisíc je k dispozici ještě 2 500 vstupenek. Hlavní hvězdou festivalu bude mexický tenorista Javier Camarena, ale vzhledem ke zmíněným výročím dramaturgie vychází zejména z hudby českých autorů podávané domácími interprety.

Návštěvníci stále ještě mohou vyrazit na koncert Osudová léta 1918 a 1968, který připomene také 50. výročí okupace Československa. Zazní „Osudová“ symfonie Ludwiga van Beethovena, ohlas Karla Husy na vpád cizích vojsk v roce 1968 a Janáčkova jiskřivá Sinfonietta, upomínající na první léta mladé republiky.

Některé koncerty si příznivci rozebrali soubojem kliků u počítače. Vyprodané jsou například oba koncerty Jaromíra Nohavici s Janáčkovou filharmonií.

Kdo se nedostane na koncerty, a přesto si chce vychutnat atmosféru svátku hudby, může zdarma vejít do festivalových zahrad. A klidně s dětmi.

Areál Klašterních zahrad i letos od 14. června do 7. července nabízí doprovodný program – Festivalové zahrady.

„Je možné půjčit si deku, knížku či deskovou hru, zakoupit piknikový košík plný jídla a pití a při poslechu hudby a sledování pořadů na jevišti si užít celý den. Pro děti jsou připraveny animační programy, pro dospělé hudební dílny,“ řekla mluvčí Smetanovy Litomyšle Jana Bisová. Návštěvníci zahrad uslyší jak klasickou hudbu, tak žánrové přesahy do jazzu, swingu či popu.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz