Ivo Kahánek: Smetanova Litomyšl je pro mne český Salcburk

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 08.07.2020 , Zdroj: klasikaplus.cz , Strana: 0 , Autor: Veronika Paroulková , Datum importu: 09.07.2020 07:59 , RU / den: 10 000 , Celková návštěvnost: 10 000 , Země: Česko

„Proniknout zblízka do Smetanovy partitury je pro klavíristu unikátní zážitek.“

„Aspoň minimální čas věnovaný každý den sobě je stejně důležitý jako nacvičená skladba nebo odehraný koncert.“

„Čeká mne velmi pracovní léto, bude-li se na podzim hrát.“

Patří ke stálým hostům Smetanovy Litomyšle, chtělo by se napsat, že je skoro až součástí inventáře. Takže nechybí ani letos, přestože původní program vzal za své v důsledku koronaviru. Dramaturgie festivalu ale zareagovala pružně a během krátké doby vytvořila úplně novou náplň čítající 35 programů. Ivo Kahánek vystupuje hned na dvou z nich, na zahajovacím koncertě a pak o týden později 9. července. V rozhovoru ale zároveň hodnotí uplynulé zvláštní jaro a nahlíží do další sezóny, která ho čeká.

Jaro bylo pro umělce málem likvidační, ale jakmile se opatření začala rozvolňovat, skoro každý den je někde v programu Ivo Kahánek. Je to jen můj pocit, nebo máš teď vlastně víc hraní než obvykle touto dobou?

Víc hraní rozhodně nemám, stejně jako spousta kolegů jsem víceméně přišel o polovinu sezóny včetně např. festivalu BBC Proms či prázdninových rezidentur ve Francii. Tento dojem mohl vzniknout tím, že jsem hned od začátku pandemie hrál poměrně hodně online koncertů, které zejména v době, kdy jinak moc koncertů nebylo, dost vynikly. A máš pravdu, mnoho pořadatelů, kteří své akce přesouvali na dobu uvolněnějších opatření, mě pozvalo k účinkování, čehož si velmi vážím a děkuji za to.

Jak jsi prožil celé to zvláštní jaro?

Nechci se rouhat, ale čistě pro mě osobně to byla zajímavá doba probouzející kreativitu, a to jak uměleckou tak i organizační. Navíc jsem měl víc času na sebe i své blízké a mohl jsem strávit nějaký čas v mých milovaných Beskydech. Samozřejmě bych se na to díval jinak, třeba jako obyvatel severní Itálie…

Ovlivnila ta doba něco v Tvém životě tak, že si to podržíš i do budoucna?

Znovu jsem si ověřil, že žádná životní situace není sama o sobě jednobarevně pozitivní nebo negativní a že záleží pouze na postoji jednoho každého člověka k ní, který jí to znaménko dává. A také jsem si znovu uvědomil, že aspoň minimální čas věnovaný každý den sobě je stejně důležitý jako nacvičená skladba nebo odehraný koncert.

Přišel jsi o hodně zajímavého hraní během korona týdnů? Co Tě nejvíc mrzí?

O festivalu BBC Proms čnebo prázdninových rezidentur ve Francii jsem už mluvil, ale můžu zmínit mnoho dalších koncertů, např. tři recitály v Rakousku, několikeré uvedení Rachmaninovova koncertu v Německu, abonentní koncerty s FOK a Komorní filharmonií Pardubice, turné po Arménii a Gruzii a další akce.

Teď jsi na Smetanově Litomyšli. Po kolikáté se tam vracíš, dokážeš to ještě spočítat?

Přiznám se, že nedokážu. Ale Smetanova Litomyšl je tak skvělý festival, že se mi nikdy neomrzí. Pro mne je to český Salcburk.

Na zahajovacím koncertě to je možná méně tradiční role, hrát na čtyři ruce s Janem Simonem Smetanovu vlastní úpravu Vltavy a Z českých luhů a hájů z Mé vlasti. Hráli jste už takhle spolu?

Hráli jsme spolu několikrát, zejména klavírní koncerty Mozarta a Poulenca. Smetanu jsme ale chystali poprvé speciálně pro Litomyšl.

Čí to byl nápad, myslím ta Smetanova úprava i spojení vás dvou?

Uvedení Smetanovy úpravy Mé vlasti byl nápad dramaturga Smetanovy Litomyšle, Vojtěcha Stříteského, a já jsem za něj moc vděčný, protože proniknout zblízka do Smetanovy partitury je pro klavíristu unikátní zážitek. Z toho vyplynulo i spojení nás dvou. S Janem Simonem hraju moc rád, je to skvělý pianista i člověk a v souhře s ním není nouze o chvíle, kdy nás oba napadne současně něco předem nedomluveného. To jsou umělecky nejsilnější chvíle v komorní hudbě…

Jak moc se v takovém případě zkouší? Je to tak, že když se sejdou dva ostřílení profíci, stačí chvíle?

Chvíle stačí, pokud jde o konsonanci dvou osobností. V tom smyslu „je to“ na první zkoušce nebo nikdy. Ale v žádném případě nestačí chvíle, pokud chcete, aby výsledek byl do detailu špičkový, a zejména v tak obtížném repertoáru, jako je Smetana. Pro Tvou ilustraci, na tento koncert jsme zkoušeli měsíc, týden před festivalem jsme za sebou měli odhadem osm zkoušek a poslední dny před koncertem jsme společně pracovali každý den tři hodiny.

Na Smetanově Litomyšli jsi skoro jako doma, ale letos je hodně jiná, nejen programem, ale už i tím, že nebude stát tradiční elevace na nádvoří. Možná se bude hrát s jiným pocitem, že?

Prostředí Litomyšle a místního zámeckého areálu je natolik fascinující a neopakovatelné, že existuje víc než jedna možnost, jak si ho vychutnat. Takže já se z toho těším jako malé dítě ( směje se ).

Další večer Tě čeká s Dvořákem a Smetanou, zahraješ společně s Dvořákovým triem, Kateřinou Kněžíkovou a Adamem Plachetkou. Zeptám se trochu provokativně, je Ti bližší Dvořák nebo Smetana, pokud jde o jejich komorní díla?

Oba tyto autory mám moc rád. U Dvořáka cítím spíš bezprostřední blízkost, u Smetany fascinaci. Jestliže pocit z hypotetického setkání s Dvořákem bych si ve fantazii dokázal představit, Smetana je pro mne mystickou figurou.

Jaké Tě vlastně čeká léto, spíš pracovní, nebo i po jarním útlumu plánuješ odpočinek?

Čeká mne velmi pracovní léto, protože bude-li se na podzim hrát, mám před sebou opravdu hodně důležitých koncertů.

Příležitosti se teď ale spíš budou asi hrnout, po dvojím nedávném úspěchu, myslím zisk Anděla a prestižní ceny časopisu BBC Music Magazine…

Ano, nabídek je opravdu hodně, jsem za to vděčný.

A přes léto také bývají mistrovské kurzy, i letos učíš, že?

Ano, navzdory specifické době se uskuteční plánované kurzy na Pražské konzervatoři i kurzy Audaces fortuna iuvat v Mikulově, bez nichž si prázdniny skoro neumím představit. Nově se otevřela klavírní sekce Letní hudební akademie v Kroměříži, kde budu mít rovněž tu čest vyučovat.

Jaká Tě pak čeká sezóna?

Jak už jsem naznačil, bude velmi nabitá: čekají mne mimo jiné dva recitály na mezinárodním festivalu Dvořákova Praha, závěrečný koncert na MHF Český Krumlov s Českou filharmonií a jejím šéfdirigentem Semjonem Byčkovem, abonentní koncert se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, zahajovací koncerty sezóny Moravské filahrmonie Olomouc a mnoho dalších. S Dvořákovým triem pak vystoupím v rámci Českého spolku pro komorní hudbu či s Filharmonií Hradec Králové. Mnoho zahraničních angažmá je momentálně kvůli pandemii pozastaveno či odloženo, zatím stále to kupodivu vypadá, že se uskuteční listopadový zájezd do USA. Z jarní části sezóny se moc těším např. na abonentní koncerty s Českou filharmonií a Davidem Robertsonem, kde budu hrát Ravelův koncert pro levou ruku, nebo na opětovné pozvání na festival Printemps des Arts de Monte-Carlo a večer Lisztových děl pro klavír a orchestr s Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz