23.2.2018 Lidové noviny str. 4 Smetonova Litomyšl
23.2.2018 Mladá fronta DNES str. 4 Příloha – Smetanova Litomyšl
Anketa
Tomáš Halík teolog
Festivalu Smetanova Litomyšl se pravidelně účastním po mnoho let, jsou to dny, na něž se dlouho dopředu velmi těším a zbytek roku na ně rád vzpomínám. Byl jsem účasten tolika vynikajících představení různých žánrů, že je opravdu těžké jedno vybrat a nekřivdit tím ostatním.
Ale pokud bych měl pojmenovat to, co si opravdu odnáším každoročně jako největší zážitek a zkušenost, pak je to setkání s týmem lidí kolem manželů Piknových a Vojtěcha Stříteského, kteří festival připravují a organizují. Uvědomuji si, co pro město s velkou kulturní historií znamená to, že se na několik týdnů stane metropolí české kultury, otevřené umělcům i posluchačůmzcelého světa, jak zde „hraje“ i stále rozkvétající půvab města a kolik událostí festival doprovází, například výstavy výtvarného umění, besedy i řada tradičních cenných lidských setkání. Přehlídka Smetanova Litomyšl vyzařuje energii, kterou naše společnost nesmírně potřebuje pro své duchovní zdraví.
Adam Plachetka operní pěvec
Krásných zážitků z Litomyšle mám spoustu a těžko se mi vybírá jeden. Silně namě zapůsobila například představení Rusalky, jimiž jsme uzavírali amfiteátr ve zdejší zámecké zahradě.
Sylvie Bodorová hudební skladatelka
Rozhodnout se pro jednu jedinou krásnou vzpomínku z festivalu Smetanova Litomyšl je opravdu těžké. Vynoří se mi jich hned několik, ale probudit se po úspěšném provedení svého oratoria v rodném domě Bedřicha Smetany s výhledem na nádherný litomyšlský zámek s tím, že vám číšník v livreji přinese snídani až téměř do postele – to je opravdu z říše snů. Setkánísmými přáteli v Litomyšli je pro mne vždy velkým svátkem. Je to pro mne vždy pohlazení, povzbuzení a pocit, že to, o co usiluji, má smysl.
Radek Baborák dirigent a hornista
Vzpomínky nebo myšlenky na Litomyšl jsou stále živé a svěží. Díky obrovské podpoře festivalových šéfů jsem mohl s Českou Sinfoniettou, Baborák Ensemblem a Afflatus Quintetem realizovat nezapomenutelné koncerty se skvělým publikem nejenom na nádvoří, ale i v zahradách, u přijímačů rozhlasu nebo televize. Cítím, že naše spolupráce byla obohacující pro obě strany, a myslím na budoucí smělé projekty. Kromě všech těchto silných profesních zážitků jsme vždy měli štěstí na hezké počasí.
Radomil Kašpar starosta Litomyšle
Pro mě jako muzikanta festival přináší již celou řadu let mnoho mimořádných uměleckých zážitků. Vzpomínám kupříkladu na Evu Urbanovou, která v polovině 90. let na závěr svého koncertu zazpívala Libušino proroctví.
Tehdy nám všem naskočila husí kůže a hlediště se ještě před dozněním posledních tónů změnilo ve vroucí kotel plný obrovského nadšení. Tehdy jsme všichni cítili hrdost na naše češství.
No, a takto bych mohl pokračovat: Orffova Carmina Burana, Dvořák a jeho Stabat Mater či 9. symfonie, Česká filharmonie se Smetanou, Prokofjevův Ivan Hrozný či úplně moderní pojetí Bernsteinovy Mše s Vojtou Dykem a mnohé další. Z toho seznamu je vidět, že Smetanova Litomyšl po právu patří mezi naše největší kulturní klenoty.
Martin Netolický hejtman
Smetanova Litomyšl se pro mě stala cestou ke klasické hudbě. Nikdy bych nečekal, že mne tento žánr takto zaujme. Jako desetiletý jsem v roce 1992 navštívil s rodiči Smetanovu Litomyšl a šli jsme společně na Mou vlast v podání Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK tehdy pod vedením Petra Altrichtera. Zážitek to pro mne byl velmi silný. Pro malé dítě se některé části zdály být komplikované, ale dnes vidím, že Má vlast je jedna z nejkrásnějších a poslechově jednodušších skladeb. Postupně jsem začal poznávat romantismus a řadu dalších děl, kdy jsem se dostal až po modernu v klasické hudbě.