Jan Cina jako Malý princ či Dekkadancers. Festivalové zahrady Smetanovy Litomyšle představily program 

Search
Close this search box.

WEB, Datum: 11.05.2023, Zdroj: classicpraha.cz, Autor: Martina Klausová, Datum importu: 11.05.2023 08:56, RU/den: 10 000, AVE: 5 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,11

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch

Doprovodná scéna Smetanovy Litomyšle odhalila svůj letošní program. V parku uprostřed historického města vyroste hudební stage, divadelní amfiteátr i taneční sál. Novinkou je i rozlehlé umělecké hřiště.

Jan Cina obklopen smyčcovým kvartetem na scéně, jež vznikne ze zahradních teras; Anna Julie Slováčková ve spolupráci s Big bandem pardubické konzervatoře; Igor Orozovič a Laco Déczi se svými kapelami i výjimečný taneční soubor Dekkadancers či spolupráce s festivalem Tanec Praha. Festivalové zahrady vede od letošního roku nové dramaturgické duo. „Ještě více se snažíme pracovat s prostorem, ještě více se snažíme prezentovat kompletní škálu umělců od žáků ZUŠek po evropsky oceňované soubory. Čím dál tím více chceme do programu zařazovat i tanec a divadlo. Pokračovat rozhodně bude lenošivě-rodinná nálada, kterou Zahrady opravdu čarují,” popisují své směřování Iva Vrátilová a Filip Janouch. A jejich záměr je patrný už v letošním roce.

umělecké hřiště

Zbrusu novým rodinným lákadlem se jistě stane nové umělecké hřiště. To v zahradách vzniká díky spolupráci s manželi Janebovými a jejich nádherně ilustrovanou knihou Dějiny hudby. Velkoformátové hry umožní skládat pexeso, hrát piškvorky křížků a béček, domino s hudebními nástroji či stavět z obřích kostek hudební skladatele. Na hřišti se každý víkendový den představí umělecké obory základních uměleckých škol z Pardubického a Královehradeckého kraje. „V celém areálu budou muzicírovat nebo tančit, v prostoru hřiště si s nimi vyzkoušíte hrát na nástroje, malovat i vodit loutky,” popisuje Iva Vrátilová. Líhnout mladé talenty budou Zahrady díky laskavé podpoře firmy Mach.

na stagi i brodidle

Krom žánrové pestrosti vystupujících hudebníků nabízí zahrady i pestrost lokací, kde koncerty probíhají. Od velké stage až po hladinu jezírka, kam za soumraku usedají např. houslistky a harfenistky. V tom prvním případě můžeme hovořit o „velkých posazech” orchestrů, které do zahrad míří z pražské, brněnské, ostravské či pardubické konzervatoře. Speciálním orchestrem bude třeba BPM Percussion Orchestra, který jeviště do posledního místa zaplaví bicími nástroji. To v pořadu Večerní klasika zní hudba komorní. Letos třeba Gabriela Vermelho nebo Spicy Trio profesora Ostrého. Velmi oblíbené jsou i koncerty přímo v trávnících – mezi diváky. V tomto formátu vystoupí například Clarinet Factory, Bert & Friends nebo S.V.A. Trio s M. Hloucalem a M. Dvořáčkem. Jeviště, které vyroste na terasách, kde obvykle sedí diváci, bude místem, kde se Jan Cina na chvíli stane Malým princem. Společně s Kateřinou Bohatovou zazpívá za doprovodu Unique Quartetu původní písně hudebního skladatele a textaře Kryštofa Marka.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz