Jaro 2020 v Jihočeském divadle

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 19.02.2020 , Zdroj: jiznicechy.cz , RU / den / 1: 3 500

Jaro 2020 otevírá Jihočeské divadlo třemi novými inscenacemi

Jarní premiéry 2020

Tajemství

Bedřich Smetana premiéra: 6. 3. 2020

Tajemství vám odhalíme na premiéře 6. 3. 2020 v DK Metropol. S cituplnou komedií o velkých i malých tajemstvích a hledání opravdových pokladů navazujeme na divácky úspěšnou operu Prodané něvesty od významného českého operního skladatele Bedřicha Smetany. Přenesená inscenace z Národního divadla moravskoslezského v Ostravě v režii současného uměleckého šéfa opery Jihočeského divadla Tomáše Studeného měla původní premiéru v roce 2017. Také byla s úspěchem uvedena i na festivalu Smetanova Litomyšl 2017, kde sklidila pochvalné recenze odborné kritiky. „Tajemství mělo premiéru v dubnu a vydařilo se. Obrovský podíl na tom má dirigent Jakub Klecker. Dal dílu v celkovém přístupu potřebnou lyricko-komickou atmosféru a zpěvnost, ve výsledku vůbec ne rutinní a zběžnou, ale pozornou, podrobnou, vědoucí a empatickou. Režisér Tomáš Studený a výtvarníci David Janošek a Eva Jiřikovská pak v souladu s tím přidali přirozenost a tradičnost,” okomentoval inscenaci hudební kritik Petr Veber v Hospodářských novinách.

V rámci představení, které uvádíme 7. 3. 2020, připravujeme pro naše divačky dárek k Mezinárodnímu dni žen. Každá žena obdrží k jedné vstupence druhou zdarma. Více na pokladně Jihočeského divadla.

Anotace: Předposlední dokončená opera již těžce nemocného Bedřicha Smetany na libreto Elišky Krásnohorské bývá považována za jeho nejlepší jevištní dílo. Její síla je v nezdolném temperamentu, citovosti a především svrchované muzikalitě. Smetana se dokázal s nebývalým pochopením vcítit do každé postavy i situace a svou hudbou modelovat nejniternější stesky i radosti, konflikty i vášně. Spřízněnou duši v tomto ohledu nalezl i v Elišce Krásnohorské: „Hledám vždy v komice také onen hlubší humor, který má svůj kořen v záhadách citu, v nitru lidském…“

Tajemství je opera o zatrpklém muži, který se nedokáže vypořádat s pocitem křivdy z ponížení a hořkosti z nenaplněné lásky. Ale cesta ke smíření je po dvaceti letech zarostlá všelijakým trním. Na povrch vyplouvají staré křivdy, osočování a naschvály. Až sestup do temnoty podzemí pohne Kalinu k prohlédnutí a pochopení, co je jeho skutečným a nejcennějším pokladem.

(red. zkráceno)

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz