Jaro s Dagmar Peckovou

14.6.2011 Týdeník Rozhlas str. 20 Kultura (as)

 

RAPORT

Mezzosopranistka Dagmar Pecková vypovídá ve věci svého vystoupení na koncertě letošního Pražského jara nazvaném Pocta atonalitě a abstrakci,kde zazpívala Mahlerovu Píseň o zemi v úpravě Arnolda Schönberga.

* Jak jde dohromady Píseň o zemi s atonalitou a abstrakcí?

Ono to s tou atonalitou není až tak žhavé. Mahlera upravoval Schšnberg v mladých letech a jeho úprava spočívá v komprimaci. Například čtrnáct prvních houslí zúžil pouze do jedněch,dvanáct hráčů tvoří jakési komorní sdružení,jehož každý člen je sólista a musí ovládat hru na několik nástrojů. Na zkoušce jsme zjistili,že atonální je jeden jediný takt,,ale to není způsobeno Schönbergem, nýbrž už Mahlerem.

* Velmi jste si pochvalovala spolupráci se svými kolegy…

S tenoristou Jaroslavem Březinou jsem zpívala Mahlera už vloni v Ostravě a na jihlavském festivalu a byla jsem naprosto nadšena,že v Čechách existují tenoři,kteří jsou schopni takhle těžký part zazpívat.. A dirigent Marko Ivanović umí báječně doprovázet zpěváky,má cit pro hlasy a umí ten malý ansámbl donutit k tomu,aby byl skutečně doprovodným souborem.

* Mladí lidé do koncertních síní moc často nechodí. Ale co je nalákat na klasiku 20.století,která by jim mohla být blízká?

V tomhle ohledu jsem poněkud skeptická. Ať nabídnete mladým lidem baroko nebo romantismus nebo hudbu 20.století,stejně nakonec skončí na Facebooku. Pořád přemýšlím o tom,kde se stala chyba,že se mladí lidi zajímají o tak málo věcí a na druhé straně tak podléhají módě a reklamě. Vezměte si třeba Lady Gaga. Nikdo ji nikdy neslyšel naživo zpívat, a je to přitom idol. Klasický příklad toho,jak hudební marketing dokáže udělat z prdu kuličku.

* Letos uskutečníte v Česku u příležitosti svého jubilea čtyři koncerty nazvané Jak život šel…

Jeden proběhl v Chrudimi na mé narozeniny,další bude v Litomyšli,tam mám zázemí ohromně přátelských lidí,další bude v Plzni, kde jsem před třiceti roky začínala, a poslední proběhne v Ostravě.

Foto popis|

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz