Jaro s Dagmar Peckovou

Search
Close this search box.

14.6.2011 Týdeník Rozhlas str. 20 Kultura (as)

 

RAPORT

Mezzosopranistka Dagmar Pecková vypovídá ve věci svého vystoupení na koncertě letošního Pražského jara nazvaném Pocta atonalitě a abstrakci,kde zazpívala Mahlerovu Píseň o zemi v úpravě Arnolda Schönberga.

* Jak jde dohromady Píseň o zemi s atonalitou a abstrakcí?

Ono to s tou atonalitou není až tak žhavé. Mahlera upravoval Schšnberg v mladých letech a jeho úprava spočívá v komprimaci. Například čtrnáct prvních houslí zúžil pouze do jedněch,dvanáct hráčů tvoří jakési komorní sdružení,jehož každý člen je sólista a musí ovládat hru na několik nástrojů. Na zkoušce jsme zjistili,že atonální je jeden jediný takt,,ale to není způsobeno Schönbergem, nýbrž už Mahlerem.

* Velmi jste si pochvalovala spolupráci se svými kolegy…

S tenoristou Jaroslavem Březinou jsem zpívala Mahlera už vloni v Ostravě a na jihlavském festivalu a byla jsem naprosto nadšena,že v Čechách existují tenoři,kteří jsou schopni takhle těžký part zazpívat.. A dirigent Marko Ivanović umí báječně doprovázet zpěváky,má cit pro hlasy a umí ten malý ansámbl donutit k tomu,aby byl skutečně doprovodným souborem.

* Mladí lidé do koncertních síní moc často nechodí. Ale co je nalákat na klasiku 20.století,která by jim mohla být blízká?

V tomhle ohledu jsem poněkud skeptická. Ať nabídnete mladým lidem baroko nebo romantismus nebo hudbu 20.století,stejně nakonec skončí na Facebooku. Pořád přemýšlím o tom,kde se stala chyba,že se mladí lidi zajímají o tak málo věcí a na druhé straně tak podléhají módě a reklamě. Vezměte si třeba Lady Gaga. Nikdo ji nikdy neslyšel naživo zpívat, a je to přitom idol. Klasický příklad toho,jak hudební marketing dokáže udělat z prdu kuličku.

* Letos uskutečníte v Česku u příležitosti svého jubilea čtyři koncerty nazvané Jak život šel…

Jeden proběhl v Chrudimi na mé narozeniny,další bude v Litomyšli,tam mám zázemí ohromně přátelských lidí,další bude v Plzni, kde jsem před třiceti roky začínala, a poslední proběhne v Ostravě.

Foto popis|

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz