WEB , Datum: 28.04.2020 , Zdroj: divadelni-noviny.cz +1 , Strana: 0 , Celková návštěvnost: 25 000

Obsahové duplicity: 28.04.2020 – Divadelní noviny 

V reakci na absenci živého divadla je na nejrůznějších webech a Facebooku k vidění mnoho rozmanitých, tu více tu méně vtipných původních dramatických i literárních pokusů – například Činoherní klub uvádí na mall.tv vizionářský nekonečný divadelní seriál Ondřeje Sokola pod názvem Velmi křehké větve, který se odehrává kdesi v hlubokých lesích Hrubého či Nízkého Jeseníku (hrají Martin Finger, Lucie Žáčková, Václav Šanda a Sandra Černodrinská); vysílá se každý čtvrtek od 9. dubna.

Liga sirotků je název volného povídkového seriálu dramaturga Švandova divadla a dramatika Davida Košťáka, který je vyprávěn pěti hlasy z hereckého souboru – autorský experiment v podobě četby na pokračování pojednává příběhy lidí, kteří trpí společenskou izolací i mimo dny nucené karantény; každý týden vznikají dvě nové povídky a to, kam se budou osudy postav ubírat, lze sledovat téměř v přímém přenosu spolu s autorem.

Na virtuální výstavě Ka rARTena se prezentují mladí umělci Michal Cimala, Jan Gemrot, Jakub Janovský, Josefína Jonášová, Alžběta Josefy, Jan Kaláb, Martin Krajc, Jakub Nepraš, Matěj Olmer, Pasta Oner, Jakub Roztočil, Magdalena Roztočilová, Martin Salajka, Lu Skřivánková, Ira Svobodová, Michal Škapa, Karel Štědrý, Zdeněk Trs, Jan Vytiska; zhlédnout ji lze na Facebooku od 15. dubna.

Jiří a Otto Bubeníčkovi během koronavirové krize spustili platformu Danzoom, která funguje prostřednictvím služby Zoom – zdarma nabízejí celodenní výuku od jógy až po balet s různými lektory; projekt a jeho lektory lze podpořit darem; přehledný rozvrh lekcí je k dispozici na stránkách http://www.danzoom.net/schedule a kromě samotného Jiřího Bubeníčka se výuky ujala také například primabalerína hamburského baletu Silvia Azzoni, bývalý první sólista hannoverského souboru Marco Boschetti nebo primabalerína Katherina Markowskaja, taneční hodiny živě doprovází madridský klavírista José Franco a v rozvrhu je také lekce klasického tance s tréninkem na špičkách.

Pořadatelé Smetanovy Litomyšle oznámili změnu programu letošního ročníku hudebního festivalu – bude ho tvořit cyklus komorních koncertů ve výjimečných prostorách pro malý počet diváků; festival proběhne v termínu od 2. do 12. července 2020 a závěrečné tradiční Velké finále se uskuteční na podzim; zahajovací koncert ve čtvrtek 2. července bude v přímém přenosu vysílat Česká televize, ukáže dějiště festivalu – litomyšlský zámek – bez jinak nezbytné konstrukce jeviště a tribuny, využije nejen zámecké nádvoří, ale i arkády, unikátní divadélko a další interiéry.

Známé nakladatelství a knihkupectví City Lights v San Francisku, které založil spisovatel Lawrence Ferlinghetti, vybralo od čtenářů za několik dnů téměř půl milionu dolarů; této malé společnosti, která se kvůli pandemii ocitla ve svízelné situaci, to umožní udržet provoz bez propouštění.

Od března proběhlo na YouTube kanálu ostravského divadla Mír již devět živých přenosů show Tři Tygři, dva živé přenosy inscenace Trochu hodně mimo, vysílání mysteriózního thrilleru Ruchoth Raoth a záznamu inscenace Bull; během show Tři Tygři mohou diváci navíc dění na jevišti ovlivnit, protože právě podle jejich témat vytvářejí Albert Čuba, Štěpán Kozub, Vladimír Polák a Robin Ferro improvizované scénky; koncept show vzdáleně připomíná oblíbený pořad z devadesátých let Ruská ruleta.

Herci Divadla Kalich načetli slavné humoristické povídky a divadlo je počínaje 12. dubnem postupně vždy v neděli v pravé poledne zveřejňuje na svém kanálu YouTube; sérii Poslouchejt e Divadlo Kalich odstartovala soudnička Františka Němce Kulajdovic tetička v podání Jany Paulové, o týden později následoval Jiří Lábus s povídkou Ignáta Hermanna, dále Barbora Hrzánová zalistuje povídkami Jaroslava Haška a 3. května na Den matek přispěje Oldřich Kaiser povídkou Stephena Leacocka Jak jsme slavili svátek matek; o další české i světové skvosty z humoristického žánru se podělili Jan Kraus, Miroslav Vladyka, Sabina Remundová, Pavel Zedníček, Barbora Munzarová, David Suchařípa, Otakar Brousek ml., Bohumil Klepl, Kryštof Hádek či Vladimír Marek.

jas

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz