Jen tak někdo si na ni neposvítí. V Litomyšli parkuje Kavárna POTMĚ

Search
Close this search box.

WEB , Datum: 27.06.2019 , Zdroj: rozhlas.cz , Autor: Kavárna Potmě, David Sedlecký

Dát si kávu na Smetanově Litomyšli? Během tří posledních červnových dnů vás na ni zve speciální černý autobus. Při popíjení kromě ní nasajete i atmosféru světa nevidomých.

„Kavárnu nikdy neukazujeme rozsvícenou. Návštěvníci si jenom představují, kde asi tak sedí. V prostoru najdeme plno různorodých tvarů, které poznávají hmatem. Dá se tedy popustit fantazie. Naše hosty napojíme, dáme jim drobné občerstvení. Mají taky možnost popovídat si s kavárníkem. Tma nabízí jistou formu intimity a bezpečí pro často dost otevřené otázky,“ myslí si ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová.

Věrná posádka

Kavárna POTMĚ je takovou vlajkovou lodí Světlušky v oblasti osvěty. „Mohli bychom objíždět republiku s besedami, zvát hosty a povídat o zkušenostech těžce zrakově postižených. Lepší je nabídnout lidem zážitek života potmě. Těžce zrakově postižení v naší kavárně působí v roli průvodců, kavárníků, číšníků. Tým tvoří asi 27 lidí. Obměňujeme jenom malou část, skoro všichni zůstávají od začátku. Je to pro ně zábava. V podstatě během jednoho roku objedou celé Česko.“

Od pátku 28. do neděle 30. června bude pojízdná kavárna součástí festivalu Smetanova Litomyšl. Najdete ji v Jiráskově ulici. Koncem prázdnin pak zajede do Trutnova a třeba v polovině září na populární Jičín-město pohádky.

Kavárna POTMĚ / foto: Nadační fond Českého rozhlasu

Letošní start byl na pražském náměstí Republiky. „Povedlo se tam vybrat skoro půl milionu. Představili jsme i novinku v podobě modulární kavárny. Ta je celá zrcadlová a ztratí se v prostoru, kam ji postavíte. Těším se, že ji příští rok začneme vozit do regionů,“ říká Gabriela Drastichová.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz