Ještě je z čeho vybírat, říká šéf „Smetanky“

Search
Close this search box.

20.6.2017    Mladá fronta DNES    str. 15   Kraj Pardubický   Jaroslav Hubený       

Šance získat vstupenky na operní festival Smetanova Litomyšl stále žije. Pořadatelé totiž těsně před začátkem festivalu rozpustili veškeré rezervace, které měli, takže se na většinu pořadů nějaké vstupenky do prodeje ještě dostaly.

„Určitě má cenu zkoušet získat lístky na cokoli, co dřív zájemce považoval za vyprodané,“ řekl ředitel festivalu Smetanova Litomyšl Jan Pikna. Podle něj jsou ještě pořady, které mají vstupenek o něco více. „Jsou to komorní pořady Hommage a Bach i Monteverdiana, z větších pořadů opera La Gioconda, vstupenky jsou i na první Mahlerovu symfonii Titan a houslistu Shlomo Mintze, který bude hrát Paganiniho první houslový koncert. Ještě je z čeho vybírat,“ dodal Jan Pikna.

Festival začal ve velkém stylu. Jak řekl v neděli vpodvečer jeho ředitel, je až nečekaně úspěšný. „Všechny čtyři první koncerty byly fantastické a vyprodané, lidé byli spokojení. Umělecky vyšly úplně fantasticky. Dobře se také rozjel doprovodný program festivalové zahrady. V sobotu sice pršelo a lidí bylo méně, ale v neděli bylo pěkně a ukázalo se, že je to dobrý nápad, protože se velikánský trávník zaplnil lehátky, sedacími vaky a dekami, lidé piknikovali, poslouchali hudbu a fungovalo to úplně perfektně,“ řekl Jan Pikna.

Atmosféra festivalu se tak začala přibližovat sportovním fanzónám, kdy fanoušci sice zůstávají před branami stadionu, ale postačí jim uspokojení z toho, že umění svých hvězd poblíž společně sledují na velkých projekčních plátnech.

Mezi ty, které již v předchozích dnech zazářily, patří například Česká filharmonie, která přednesla pod taktovkou Semjona Byčkova hudbu Smetanovu, Čajkovského a Brahmsův houslový koncert s mladým českým virtuosem Josefem Špačkem. Dále pak Houston Symphony Chorus, přední sólisté Vídeňské státní opery v čele s Valentinou Nafornita či Adamem Plachetkou. Velmi zdařilá pak byla premiéra literárněhudebního pořadu Anglické listy s uměleckým přednesem v podání herce Jana Šťastného. O pátý, hodně aplaudovaný pořad se zasloužila v neděli večer Poznaňská filharmonie spolu s filharmonickým sborem z Brna, která po skladbách polských autorů Kilara, Goreckého a Szymanowského zařadila na program i výběr hudby Howarda Shora k filmové trilogii Pán prstenů.

Dnes patří zámecké nádvoří, a nutno připomínat už i Klášterní zahradu, repríze pondělního „Koncertu na přání“. Neboli swingu,pop jazzu, funky bebopu a latino v podání Vojtěcha Dyka, B-Side Bandu a londýnského vokálního tria The Puppini Sisters. Zítra pak vystoupí v zámecké jízdárně Afflatus Quintet, pozítří nabízí varhaník Jaroslav Tůma v kostele Povýšení sv. Kříže varhanní improvizace na témata ze Smetanovy Mé vlasti. Jedním z vrcholů pak bude páteční uvedení Rossiniho Lazebníka sevillského v podání souboru Národního divadla moravskoslezského Ostrava. Libreto přebásnil Jaromír Nohavica.

Zítra začíná také čtyřdenní paralelní cyklus s názvem „Večer na zámku v Nových Hradech“, který nabízí dobovou zábavu ve stylu počátku 18. století se scénickými tanci, občerstvením i Händlovou serenatou Aci, Galatea e Poloferno.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz