Kdy bude Smetanova Litomyšl? V létě, říkají pořadatelé

WEB , Datum: 08.04.2021 , Zdroj: pardubickenovinky.cz +3 , Strana: 0 , Datum importu: 08.04.2021 16:15 , RU / den: 25 840 , RU / měsíc: 343 054 , RU / den: 25 840 , Rubrika: regiony , Země: Česko , GRP: 0,29

Tematické duplicity: Smetanova Litomyšl, Kultura a cestovní ruch

Obsahové duplicity: 07.04.2021 – divadlo.cz, regiony, 06.04.2021 – casopisharmonie.cz

Navzdory tomu, že české kulturní léto je i letos v ohrožení, Národní festival Smetanova Litomyšl na svém webu představuje své plány na 63. ročník a s nimi přehled chystaných pořadů.

Na přesné termíny si návštěvníci ještě do poloviny května počkají, připraveny jsou dvě termínové varianty. První v tradičním období od 10. června do 6. července a pozdější, zkrácená, od 1. do 11. července. V obou variantách se počítá i s operními inscenacemi a velkými orchestrálními koncerty. Festival pochopitelně hodlá dostát všem hygienickým požadavkům a zajistit tak návštěvníkům i účinkujícím bezpečnou návštěvu, s čímž už má ostatně své zkušenosti. S optimismem proto slibuje po dlouhé přestávce návštěvníkům živou hudbu a umělcům skutečné publikum, jakkoli se předpokládá například snížená kapacita hlediště či nutnost přizpůsobit program tak, aby se odehrál výhradně pod širým nebem.

„Minulý rok jsme si ověřili, že Smetanova Litomyšl je, ač zralá dáma, celkem pružná a na překotný vývoj umí pohotově reagovat,” říká s úsměvem ředitel festivalu Jan Pikna.

„Podtitulem 63. ročníku festivalu jsou Klíče od domova. Vnímáme je jako symbol, jako pouto k místu, které je každému člověku tím nejposvátnějším,” nechává návštěvníky do kořenů dramaturgie nahlédnout umělecký ředitel festivalu Vojtěch Stříteský a svůj záměr představuje hned na konkrétní skladbě. „Myslím si, že kompozicí, která pro nás Čechy tyto hodnoty symbolizuje opravdu reprezentativně, je Smetanův cyklus symfonických básní Má vlast, který zazní na festivalu hned dvakrát. V podání České filharmonie a také v úpravě pro čtyřruční klavír.”

A nejen Smetanou se může program pyšnit. Nabízí mnohé další hudební lahůdky a výkony špičkových umělců: koncert fenomenálního pěvce Charlese Castronovy, dále například Pavel Haas Quartetu, Adama Plachetky či souboru Collegium 1704. Divadla přivezou Bernsteinovu West Side Story, Dvořákovu Rusalku, Smetanovu Hubičku nebo třeba Mozartovu Figarovu svatbu.

Pořadatelé nečekají na další vývoj pandemie a směle pokračují také v přípravách doprovodných akcí. „V letošním roce jsme se rozhodli navázat na koncept podvečerních koncertů v trávnících a jejich nabídku jsme ještě rozšířili,” zve do volně přístupných Festivalových zahrad dramaturgyně Petra Soukupová.

Naplánovány jsou koncerty Anety Langerové, Novoměstské filharmonie, Východočeského akademického orchestru nebo kapely Jelen. „Celodenní víkendové programy připravujeme ve spolupráci s našimi partnery a těšit se tak můžete i na pravidelná čtení divadla Drak, hudební dílny nebo na oblíbené plyšové televizní kamarády,” doplňuje Soukupová.

Smetanova výtvarná Litomyšl do města pozvala přední české výtvarníky, kteří využijí snad každý místní výstavní prostor. A jak popisuje ředitelka Městské galerie Litomyšl Martina Zuzaňáková, výstavním sálem se znovu stane i samotné město: „Ve veřejném prostoru budou vystavovat Eva Koťátková, Milena Dopitová, Richard Wiesner a mnoho dalších.”

U příležitosti odtajnění hlavních programových titulů vydal festival brožuru s přehledem nejzásadnějších pořadů. Kompletní program s přesnými termíny mohou jeho příznivci očekávat 17. května, předprodej vstupenek pak bude zahájen 26. května. Programový přehled je zveřejněn na webu smetanovalitomysl.cz, zmíněnou tiskovinu žádejte v informační centrech.

Pardubickenovinky.cz informovala Mgr. Jana Bisová z oddělení komunikace Smetanova Litomyšl, o.p.s.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz