Kina odvysílají hvězdný boj ve Verdiho méně známé opeře

Search
Close this search box.

24.2.2012 Mladá fronta DNES str. 9 Kultura (vd)  

 

PRAHA Tři stálice a jednu kometu operního nebe představí zítřejší přenos Verdiho Ernaniho z Metropolitní opery, který v rámci projektu Met in HD odvysílají i dvě desítky českých kin.
Ernani patří mezi Verdiho raná díla. Třebaže je hudebně pozoruhodný, netěší se takové proslulosti a nehraje se tak často jako Verdiho pozdější „kasaštyky". V pražském Národním divadle naposledy zazněl v 19. století.
Opera se odehrává ve Španělsku 16. století a její libreto vychází z dramatu Hernani od Victora Huga. Tři muži soupeří o lásku jedné ženy, mezi nimi i španělský král, pozdější římský císař Karel V. V projekci se bude pro změnu o přízeň diváků ucházet trio pěvců. Italský tenorista Marcello Giordani je dobře známý z dřívějších přenosů, čeští diváci ho navíc letos budou moci vidět naživo, neboť přijede na festival Smetanova Litomyšl. Jeho rivaly budou basista Ferruccio Furlanetto coby šlechtic de Silva a barytonista Dmitrij Hvorostovskij v roli krále.

Raketový start

Kromě tohoto souboje očekávají operní fanoušci s napětím debut sopranistky Angely Meade, která se na plátně objeví poprvé. Je totiž považována za velký objev.
Roku 2007 vyhrála soutěž National Council Audition, kterou každoročně vypisuje Metropolitní opera. Poté dostala nabídku, aby dělala covera neboli náhradnici v sérii představení Ernaniho. V jednom na poslední chvíli zaskočila – a v roli Elvíry se uvedla tak dobře, že tuto sezonu už zpívala všechny večery. Ještě zbývá sobotní matiné vysílané do kinosálů celého světa.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz