1.7.2015 Hudební rozhledy str. 45 Zprávy ze zahraničí Jitka Slavíková
Houslista Miroslav Ambroš a klaviristka Zuzana Ambrošová po loňských úspěšných koncertech v Paříži pro diplomaty UNESCO, vystoupili 10. 5. 2015 na pozvání starosty Paříže 1 Jeana-Francoise Legareta na 7. ročníku „Edition du Festival International de la Diversite Culturelle de Paris“ v Oratoiredu Louvre. Na programu měli skladby především českých skladatelů – J. Suka a A. Dvořáka, ale také M. Ravela a P. de Sarasateho. Od organizátorů koncertu si odnesli opětovně pozvání k vystoupení v příštích sezónách.
Houslista Miroslav Ambroš a klavírista Karel Vrtiška vystoupili 13. 4. v Moskvě za přítomnosti českého velvyslance Vladimíra Remka na koncertě v prostorách české ambasády. Následující den se představili moskevskému publiku v Slovenském institutu na galakoncertě mezinárodního hudebního festivalu „Vesna v Rossiji“, kde zahráli každý sólově skladby B. Smetany, A. Dvořáka. E. Ysaýe, N. Paganiniho, a společně skladby pro housle a klavír L Janáčka a P. de Sarasateho.
Violistka Jitka Hosprová absolvovala úspěšné turné po Brazílii. Za necelý měsíc (10.-31. 5.) absolvovala osm koncertů na různých místech (Curitiba, Brasilia, Säo Joäo Nepomuceno, Goiania, Vitoria, Belo Horizonte). Každý koncert byl specifický, hrála sólově v kostele, s harfistkou, s komorním i s velkým symfonickým orchestrem.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR) odjel 17.6. na třítýdenní japonské turné. Do Japonska se vydal už po jedenácté a shodou okolností zde tentokrát odehraje jedenáct vystoupení v prestižních koncertních síních od Osaky či Sappora až po Tokio. Na programu turné rozhlasových symfoniku pod taktovkou šéfdirigenta Ondřeje Lenárda bude tradičně Smetanova Vltava, jednou zazní i kompletní cyklus Má vlast. Dále jsou pro japonské publikum připraveny Dvořákovy symfonie č. 8 „Anglická“ a č. 9 „Novosvetská“ a Beethovenovy symfonie č. 5 a 7. Dojde také na Chopinův První a Rachmaninovovův Druhý klavírní koncert se sólisty z Japonska (Ayako Uehara, Shinya Kiyozuka, Fujiko Hemming) a USA (Sean Kennard). Během tří týdnů zavítají rozhlasoví symfonikové do jedenácti japonských měst. Vystoupí mimo jiné ve slavné Suntory Hall v Tokiu, v Symphony Hall v Ósace, Concert Hall Kitara v Sapporu, Aichi Arts Center Concert Hall v Nagoji nebo v Acros Fukuoka Symphony Hall. Finálejaponského turné se zúčastní i štáb režiséra České televize Martina Kubaly, který připravuje dokument k 90. výročí založení rozhlasového orchestru. Zpět do České republiky SOČR přicestuje 6.7.
Skladba Lingua angelorum pro baryton a velký symfonický orchestr Sylvie Bodorové, která měla světovou premiéru na Mezinárodním hudebním festivalu Smetanova Litomyšl v roce 2012, zazní čtyřikrát (19., 20., 21. a 23.6.) v Izraeli (Tel Aviv a Haifa) v podání barytonisty Thomase Hampsona a Izraelské filharmonie, dirigovat bude Gianandrea Noseda. Uvedení rozsáhlé monumentální skladby české autorky v cyklu jednoho z nejvýznamnějších orchestrů světa se špičkovým světovým sólistou a dirigentem je mimořádným úspěchem autorky, ale i české soudobé tvorby. Na pozvání Izraelské filharmonie bude na všech provedeních Sylvie Bodorová v Izraeli přítomna. Komorní operu Aleše Březiny o římskokatolickém knězi Josefu Toufarovi umučeném před 65 lety komunistickou Státní bezpečností shlédly od premiéry v září 2013 v Divadle Kolowrat stovky diváků v Praze i zahraničí. Po hostování v Nitře, Bratislavě, Drážďanech, Litomyšli nebo Bukurešti byla opera uvedena 8. a 10.5. také v New Yorku, kde uzavřela dvouměsíční cyklus, který v USA přibližoval československé dějiny 20. století. V sále Bohemian National Hall účinkovali v hlavní roli opět Soňa Červená, dále Jan Mikušek, Petr Louženský, členky Kůhnova dětského sboru a dirigent Jiří Strune. V Českém centru se zároveň promítal záznam Březinovy opery o Miladě Horákové Zítra se bude… se Soňou Červenou v hlavní roli. Následující pražská představení opery Toufar jsou naplánovaná na 18. a 19.11.2015 na Nové scéně Národního divadla v Praze.