Klasika a jazz s hvězdami a festivaly

Search
Close this search box.

5.1.2013 Právo str. 16 Kultura (VLA, ČTK)

Vedle přehlídky Opera 2013 se v sobotu v některých kinech sejdou operní fanoušci, aby zhlédli další představení z newyorské Metropolitní opery, tentokrát Berliozovo málo hrané dílo Trojané.
V lednu nás v Praze čekají první z letošních operních gala – hvězdami recitálů budou Polák Mariusz Kwiecień (14. 1.) a Malťan Joseph Calleja (24. 1.), v únoru pak u nás debutující Eric Owens a Malena Ernmanová.
Duben přinese mimo jiné donátorský koncert festivalu Dvořákova Praha s francouzskou pianistkou Hélene Grimaudovou. Festival již zahájil prodej i na Verdiho Requiem, které je ale na programu až v září.
Letošní rok je ve znamení skladatelů Verdiho a Wagnera a 200 let od jejich narození, takže mnoho festivalů a turné se jim věnuje. Verdi Tour uskuteční v Evropě i mexický tenorista Rolando Villazón v doprovodu Českého národního symfonického orchestru, zastaví se v květnu i v Praze.
O Pražském jaru 2013 jsme již psali, ale připomeňme, že v prologu vystoupí i Berlínská filharmonie s Magdalenou Koženou. Jazzovou hvězdou jara by měl být americký zpěvák Gregory Porter na březnovém donátorském Jarním gala festivalu Struny podzimu.
Festivaly budou v tomto roce šetřit, některé připravují i úpravy cen lístků. Dvořákova Praha v září zřejmě zdraží, k menšímu zdražení přistoupí pravděpodobně Smetanova Litomyšl, Pražské jaro oznámilo, že zdražovat nebude. „Zahraničních hostů moc nemáme, protože máme méně peněz," konstatuje ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna.
Podpora města Ostravy je zárukou, že podobné problémy neovlivní hostování amerického minimalistického skladatele a pianisty Philipa Glasse v srpnu, kdy by měl uvést na festivalu Ostravské dny nové hudby se svým souborem pětihodinové dílo Music in 12 parts.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz