Klášterní zahrady zdobí originální vazby, symbolizují hudební nástroje a festival

Search
Close this search box.

14.6.2012 Svitavský deník str. 3 Svitavsko (ik, ap)

 

Smetanova
Litomyšl

Litomyšl – Město se obléká do festivalového hávu. To, že začíná kulturní událost roku Smetanova Litomyšl, je znát téměř na každém kroku. Klášterní zahrady ozdobily originální florální objekty, které vytvořili studenti ze škol v Litomyšli a Lednici.
„Studenti z Lednice připravili šest florálních objektů, které symbolizují hudební nástroje. A navíc každý nástroj zastupuje jedno historické období," uvedla Eva Klabanová ze zahradnické školy v Litomyšli. Jednotlivé náročné vazby navrhli pro letošní festival studenti zahradnické fakulty z Lednice. Pavla Trojanová vytvořila se studenty moderní zvonkohru. „Tvoří ji výhony a pruty vrby a jiných měkkých dřevin. To vše je doplněné suchými kousky tykve. Inspirovali jsme se v orientu," říká Pavla Trojanová.
Objekty chystali studenti vysoké školy z Lednice již od února v předmětu floristika. Vše konzultovali také s vedením zahradnické školy v Litomyšli. Netradiční vazby jsou dílem studentů, ale do díla jim mluvili také profesoři. „Nějaké konzultace se uskutečnily, ale naši studenti jsou už zkušení a věnovali tomu hodně i svého volného času. Jsou to kreativní lidé, kteří umí s rostlinami tvořit," tvrdí profesorka Jarmila Neugebauerová z lednické školy.
V minulých letech Klášterní zahrady v Litomyšli ozvláštnily objekty z rostlin, které připomínaly program samotného festivalu. Jenže téma hudebních nástrojů je prý mnohem náročnější. „Pro fakultu je to vynikající příležitost, Smetanova Litomyšl je totiž mezinárodní akce a studenti se tady učí, jak si zorganizovat práci. Ručí za výsledný efekt," dodává Jarmila Neugebauerová.

Foto popis| NÁROČNÉ VAZBY. Studenti zahradnických škol z Litomyšle a Lednice vytvořili v Klášterních zahradách několik florálních objektů – hudebních nástrojů.
Foto autor| Foto: Deník/ Iveta Nádvorníková
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz