Klaus na Smetance podruhé

Search
Close this search box.

14.6.2007 Svitavský deník str. 8 Svitavsko – divadla – kina – kluby (mag)14.6.2007 Svitavský deník str. 8 Svitavsko – divadla – kina – kluby (mag)

Poprvé v historii přijíždí na Smetanovu Litomyšl český prezident. Václav Klaus v pátek otevře operní festival, jehož program přibližuje Jan Pikna, organizační ředitel hudebního svátku.

* Je pravda, že na zahájení Smetanovy Litomyšle poprvé v téměř padesátileté historii zavítá český prezident?

Ano, letošní příjezd prezidenta Václava Klause bude historicky první návštěvou hlavy státu na festivalu. Ne však první návštěvou Václava Klause. Ten se v roce 1993 jako tehdejší premiér dokonce při inscenaci opery Don Giovanni v litomyšlském II. nádvoří nachladil!

* Nabídnete festivalovému publiku hudbu jiných žánrů?

Každoročně jsou v programu pořady z jiných žánrů, tzv. přesahové. Nesnažíme se však publiku podbízet samoúčelným zařazováním populárních koncertů, crossoverů. Každý přesahový pořad musí mít v dramaturgii smysl,má být spojen s náplní festivalu vážné hudby. Rockové legendy, Marián Varga a polská skupina SBB, své skladby tvořily podobnými postupy, jakými vzniká hudba vážná. Jaroslav Hutka naopak představil moravské lidové písně, z nichž vycházel například Leoš Janáček. Folklorní hudba je také případ letošních koncertů Putovali hudci.

* Lze ještě sehnat vstupenky na festivalové koncerty?

Neprodaných vstupenek je asi tisíc, stále lze navštívit jedenáct z dvaceti velmi atraktivních pořadů. Vsobotu 16. června se konají dva, na které máme vstupenky: Zápas s andělem podle melodramatu Sylvie Bodorové a dvojpořad Leoš Janáček: Rákoš Rákoczy a Bohuslav Martinů: Kytice. Ta bude mít u nás premiéru. Na neděli 24. června je připraveno velké oratorium Antonína Dvořáka Svatá Ludmila. Rodiče s dětmi mohou navštívit operu Benjamina Brittena Kominíček, milovníkům dramatické hudby by neměl ujít koncert Ring beze slov, kde zazní party z operní tetralogie Richarda Wagnera Prsten Nibelungův. Sice je již vyprodána operní Hubička, stále je však možno zakoupit lístky na operu Manon Lescaut Giacoma Pucciniho. Vsobotu 30. června vystoupí v roli rytíře De Grieux hvězdný tenorista Kristjan Johannsson. Stále jsou vstupenky na závěrečný galakoncert Torstena Kerla, hvězdy současného operního nebe, který zde uvede svůj první recitál u nás.

Foto popis|
Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz