Klaus sbíral v kraji prvenství

Search
Close this search box.

Prezident o víkendu navštívil Smetanovu Litomyšl a oslavil 750 let Moravské TřebovéPrezident o víkendu navštívil Smetanovu Litomyšl a oslavil 750 let Moravské Třebové

Moravská Třebová, Litomyšl – I přes nabitý program hýřil prezident Václav Klaus během své dvoudenní návštěvy Pardubického kraje dobrou náladou. Navíc si za dva dny stihl na východě Čech připsat hned dvě prvenství.
V pátek večer zahájil operní festival v Litomyšli. "Vždycky si povzdechnu a říkám si – co ti prezidenti dělali…?" žertoval v úvodu, když se dozvěděl, že je historicky první hlavou státu, která za čtyřicet devět let na Smetanovu Litomyšl přijela.
Druhý den přejel do Moravské Třebové, kde se zúčastnil oslav k 750. výročí založení města. Tam nejprve zahájil výstavu fotografií Postřehy v čase fotografky a tamní rodačky Petry Zápecové a pak společně se starostou Josefem Ošťádalem a hejtmanem Romanem Línkem vyrazil v kočáře na náměstí, kde ho nadšeně vítali Třebováci. "Všimli jsme si, že během novoročního projevu jste měl kravatu, kterou jsme vám dali při vaší poslední návštěvě, tak tady máte další," řekl starosta, který kromě sady kravat věnoval prezidentovi také biskupickou pálenku. "Když jsem tu byl naposledy, měli jste jen malé pódium. Dnes máte na náměstí velké jeviště. Je vidět, že vaše město stále roste. Jen doufám, že příště tu nebude stát Národní knihovna," zažertoval Klaus, který se stal prvním státníkem v historii města, který je navštívil dvakrát po sobě.

Více viz Téma na str. D3

Foto popis| PREZIDENT KYNUL DAVŮM. Na oslavy 750 let od založení Moravské Třebové dorazil i prezident republiky Václav Klaus. Na snímku s vice hejtmanem kraje Romanem Línkem (naproti).
Foto autor| FOTO: MAFA – MICHAL KLÍMA

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz