Komorněji a s minimem diváků

TISK , Datum: 24.04.2020 , Zdroj: 5plus2 , Strana: 25 , Autor: (lat) , Vytištěno: 562 518 , Rubrika: Česká republika , Země: Česko

Festival Smetanova Litomyšl se odehraje ve výjimečných prostorách, vstupenek budou nanejvýš desítky

LITOMYŠL Pořadatelé kulturních akcí napříč republikou ruší jeden naplánovaný program za druhým. Smetanova Litomyšl se však nevzdává. Organizátoři i přes všechna nařízená restriktivní opatření dostojí svému slibu a 62. ročník operního festivalu s příhodně nazvaným tématem Múza Naděje uspořádají.

A pojetí to bude vskutku ojedinělé. Pořadatelé totiž kompletně program změní a uzpůsobí ho tak, aby aktuálně platné podmínky využili k mimořádné, jindy jen těžko opakovatelné podobě festivalu. Program bude nově tvořit cyklus exkluzivních komorních koncertů, které se budou místo velkého jeviště na druhém nádvoří konat ve výjimečných prostorách a pro malý počet diváků.

Pro hudební zážitek tak pořadatelé využijí například zámecké nádvoří, arkády, unikátní barokní zámecké divadélko nebo litomyšlské chrámy.

„Festival v této podobě je symbolem naděje, že se dá každá překážka překonat, jen se nesmíme nechat zlomit. Je nadějí na lepší časy, ale také novou nadějí pro české hudebníky, kteří se budou moci po dlouhé době vrátit na pódium a znovu rozdávat radost posluchačům,“ uvádí ředitel festivalu Jan Pikna.

Možnost zúčastnit se koncertů bude mít jen hrstka diváků. Do prodeje půjde necelých 50 vstupenek na pořad. Pokud se budou nadále vládní opatření rozvolňovat a počty účastníků akcí se budou moci zvyšovat, organizátoři pustí do předprodeje další vstupenky.

„Máme málo informací, nevíme, jak se bude situace vyvíjet a jak bude vypadat na začátku července, ale umíme dobře improvizovat a snad se dokážeme přizpůsobit všem podmínkám,“ věří ředitel festivalu.

Program bude znám na počátku června

Festival se bude konat od čtvrtka 2. do neděle 12. července. Kompletní program, který bude úplně jiný oproti původnímu, pořadatelé hodlají držet pod pokličkou do 8. června. Interprety každopádně budou špičkoví čeští umělci.

„Příležitost sestavit program Smetanovy Litomyšle výhradně z komorní hudby je úžasná výzva. Běžně totiž u nás tvoří spíše doplněk k operám a velkým koncertům a zůstává tak trochu ve stínu. Přitom její zásoba je takřka nevyčerpatelná, je tak nádherná a máme pro ni tak skvělé interprety, že bude radostí z ní sestavit doslova náhrdelník plný hudebních démantů,“ netají se obdivem ke komorní hudbě a českým interpretům umělecký šéf festivalu Vojtěch Stříteský. Zbývá tedy už jen dodat, že závěrečné Velké finále se uskuteční až na podzim.

Vstupenky se začnou prodávat ve středu 10. června. Ti, kteří si zakoupili vstupenky na původní program festivalu, budou moci zažádat o vrácení vstupného. „Podrobné informace o vracení vstupného budou uvedeny na internetových stránkách festivalu, vracet se bude postupně až po otevření prodejních míst. Nárok na vrácení je třeba uplatnit výhradně v místě nákupu, vstupné zaplacené přes internet bude vráceno automatickou návratovou transakcí na účet kupujícího,“ informuje mluvčí operního festivalu Jana Bisová.

Podpořit organizátory mohou příznivci festivalu také tím, že jim ponechají část dříve zaplaceného vstupného. Pořadatelé se zavázali, že výnos použijí i na pomoc nezávislým hudebníkům.

Region vydání: 5plus2 – Pardubický kraj

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz