Kompetence pravé a nepravé

Search
Close this search box.

9.6.2009 Divadelní noviny str. 2 Kronika JOSEF HERMAN
Komentář

Má Luděk Golat v Ostravě režírovat? Podle mého ano, podle jiných ne, jak se dočteme v reportáži Lenky Dombrovské v tomto čísle. Jenže rozhodnout to musí osoba kompetentní, to je jádro pudla celé ostravské divadelní rebelie! Bez respektování zákonů, pravidel, kompetencí, smluv to může demokracie zabalit. Nedivme se pak radikalizaci společnosti, když u nás ani poslanci nerespektují ústavu a jistý hejtman výrok soudu.
O režisérovi rozhoduje šéf souboru, potažmo ředitel, v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě tedy Oliver Dohnányi a sám Luděk Golat. Ten ve střetu zájmů měl respektovat názor šéfa, jenže pod tlakem situace sám radnici nabídl, že do vyřešení problému nebude režírovat. Radnice to přijala, přestože nemá vůči své příspěvkové organizaci jinou kompetenci než ředitele odvolat nebo pokutovat. To by potom totiž musela také rozhodnout, co s poslední premiérou sezóny, Smetanovým Daliborem, připravenou týmem Luděk Golat – Jaroslav Malina – Helena Anýžová: za Golata někdo zaskočí podle jeho intencí? Nebo nový tým spíchne jinou koncepci za pár týdnů jako u smíry? Nebo se premiéra odvolá, přestože je nasmlouvaná pro festival Smetanova Litomyšl?
Ublížený Jaroslav Pavlásek si jistě může a má stěžovat na ústrky ze strany nadřízeného, ale nemá kompetenci hodnotit svého režiséra a ředitele. Za to by v zahraničí letěl na hodinu, stejně jako za odmítnutí vykonat požadovanou jevištní akci, tedy splnit povinnosti vyplývající z jeho skutečné kompetence v divadle.
Každý z nás má kompetenci, ba povinnost oznámit podezření z trestného činu, co si tedy pomyslet o Lence Živocké, která si dnes vzpomněla, že se Golat před lety měl k některým členkám dětského sboru víc než k jiným, ale neví to určitě? Radnice dala policii přezkoumat údajně závadný videozáznam, který Golat před lety natočil, což je zatím jediný věcně kompetentní akt v celé kauze. Přimhuřme oko, že policie videozáznam před lety už zkoumala a že předmět doličný byl ukraden z ředitelny. Ale nepřekročily své kompetence redaktorky Mladé fronty Dnes zveřejněním obsahu onoho videa a jmenováním jeho aktérů? Nepřekročil své kompetence také pražský psycholog Ondřej Trojan stanovením diagnózy Golatovy osobnosti jen na základě jeho výroků tlumočených Pavláskem a spol.?
A to jsme nahlédli jen do divadelních kruhů, které se cítí být morálním pupkem společnosti! Národním zvykem fackovat se místo dodržovat psaná i morální pravidla Evropě pěkně hořkneme.

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz