Korejská operní hvězda se blýskla v Litomyšli zpěvem, róbami i žerty

Search
Close this search box.

7.7.2011 Mladá fronta DNES str. 6 Kultura Věra Drápelová

 

Smetanova Litomyšl se jako klasický open-air festival snaží přitáhnout různé vrstvy posluchačů, a tak se v jejím programu prolínají zábavné chvíle s ambiciózními.
Do druhé skupiny patří některé dramaturgické počiny, ale i koncerty hvězd. Jejich galerii letos obohatila jihokorejská pěvkyně Sumi Jo.
Osmačtyřicetiletá koloraturní sopranistka během pondělního večera třikrát změnila blyštivou róbu a také program sestavila tak, aby se blýskal. Nevynechala „povinné" kousky, jako jsou árie Verdiho Gildy a Violetty nebo Gounodovy Julie, ale připomněla, že existují i jiná, méně známá virtuózní čísla. Ostatně doménou Sumi Jo byly vždy spíše kaskády precizních tónů a třpyt než hlubší psychologický záběr. A lesku nabízí hodně třeba Koncert pro koloraturní soprán od Reinholda Gliera, kyjevského rodáka s německo-polskými kořeny. Anebo árie z Meyerbeerovy komické opery Hvězda severu, díla, jehož hrdinou je car Petr Veliký. Pěvkyně tu mohla soupeřit a žertovat se dvěma flétnisty.

Árie na klíč

Menší, lehký a pohyblivý hlas Sumi Jo je v operním světě pojmem už čtvrt století. Patřila mu hlavně devadesátá léta, kdy jeho majitelka sklízela největší úspěchy na předních scénách. Dnes se v něm dají tušit stopy drsnosti, vše už nezní tak samozřejmě, nicméně dobrý základ stále „drží". Smysl pro komiku předvedla Sumi Jo v přídavku, kdy se v árii loutky Olympie z Hoffmannových povídek nechala dirigentem Ondrejem Lenárdem „natahovat" klíčem.
Pražská komorní filharmonie poskytla kvalitní doprovod. Do charakteru večera zapadla i jiskřivá předehra k opeře Donna Diana od rakouského skladatele českého původu Emila von Reznicka.

Recenze: koncert 70 %

Foto popis|

O autorovi| Věra Drápelová recenzentka MF DNES

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz