Koronavirus pohřbil letos třetinu kulturních akcí

Search
Close this search box.

TISK , Datum: 15.07.2020 , Zdroj: Mladá fronta DNES , Strana: 16 , Autor: Stanislava Králová , Vytištěno: 125 467 , Prodáno: 102 677 , Infotype: Nepojmenováno , Datum importu: 15.07.2020 07:57 , Rubrika: Kraj Pardubický , Země: Česko

Festival Tomáškova a Novákova hudební Skuteč, Kociánovo Ústí nebo Újezdské léto museli letos pořadatelé odpískat. V komornějším režimu se odehrála minulý týden Smetanova Litomyšl. Některé akce se však podařilo zachránit a organizátoři posunuli termín konání.

PARDUBICE Kdo se těšil na tradiční kulturní akce v prvním pololetí, byl zklamán. Například jubilejní 30. ročník Aviatické pouti se bude konat za rok. Podle náměstka hejtmana pro kulturu Romana Línka podobně dopadla třetina přehlídek v Pardubickém kraji.

„Myslím, že třetina akcí se nekonala vůbec, třetina se redukovala nebo přesouvala termín a třetina akcí pojede naplno v původním datu konání,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek.

Pardubické hudební jaro se proto netradičně přesunulo na září, chrudimský hudební festival Zlatá Pecka se bude konat v listopadu.

První přestěhovanou akcí na pardubickém zámku je Sanpiego Fest, který se místo červnového data bude konat 23. července. Hudebně je zaměřen na pop, folk a rock. Na festivalu vystoupí Vypsaná fixa, Xavier Baumaxa a další interpreti. „Snažili jsme se být s pořadateli, na jejichž akce přispíváme, v kontaktu, abychom v jeden den neměli koncert Zlaté Pecky v Chrudimi a ještě přeložený atraktivní koncert Pardubického hudebního jara. Kde to šlo, tam jsme pořady koordinovali, aby jeden nebral diváky tomu druhému,“ řekl Línek.

Zrušit a následně najít náhradní termín pro tradiční přehlídku historických aut museli také ve Vysokém Mýtě. Jednu chvíli to dokonce vypadalo, že se oblíbená jízda naleštěných historických vozů neuskuteční. Po rozvolnění se ale město ve spolupráci s Regionálním muzeem dohodlo, že pořádání Sodomkova Vysokého Mýta spojí s konáním městských slavností.

„Obě akce se budou konat v jeden den, a sice 5. září. Dopoledne bude náměstí Přemysla Otakara II. patřit historickým automobilům s karoserií Sodomka, autoveteránům značky Tatra, historickým velocipedům, četníkům nebo dámám v dobových kostýmech,“ řekla tisková mluvčí Vysokého Mýta Marie Lněničková.

Veterány vystřídají odpoledne koncerty

K tomu přijede zahrát swingový orchestr Zatrestband s Petrem Píšou. Odpoledne od 14 hodin se na dvou pódiích na náměstí představí interpreti nejrůznějších hudebních žánrů. Podrobný program teprve zveřejní.

Pořadatelé dalších podniků doufají, že je uskuteční v termínech, jaké si naplánovali.

„Věřím, že nová vlna koronaviru nepřijde, filharmonie i divadlo počítají s náhradními programy,“ řekl Línek.

V původně avizovaném datu se bude konat již pátý ročník divadelního festivalu Pernštejn(l)ove. Divadelníci vzdají poctu lásce a vztahům opět na pardubickém zámku i přesto, že zde probíhají dlouhodobé opravy.

„Gros se bude odehrávat na prvním nádvoří, s mokrou variantou je to náročnější, ale počítá se s ní. Stavební práce budou pokračovat na zámku nezávisle dál. Musí,“ řekl Línek.

Milovníkům koncertů, komorních recitálů nebo knih je určený nově otevřený prostor na pardubickém Příhrádku.

„Dříve se tady hrálo divadlo, pořádaly koncerty a místo vybízelo k tomu, aby se sem kultura vrátila. Od letních prázdnin jsme s otevřením prostor spustili kulturní revue Léto na Příhrádku. Kdo jde okolo a chce se zastavit, může zdarma zavítat,“ řekla ředitelka Krajské knihovny v Pardubicích Radomíra Kodetová, pod níž nové centrum spadá.

Zítra například na Příhrádku vystoupí punková kapela !V. V. Ú. se zpěvákem Štěpánem Málkem. V pondělí pak uskupení ToPinQui, které se hudebně pohybuje mezi šansonem, bluegrassem a folkem. Na své si během prázdnin přijdou také příznivci divadla a poezie.

Region vydání: Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz