18.6.2011 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj Pardubický
Stanislava Králová
Je libo proměnit se v Manon Lescaut, Malého prince, nebo žábu? Tajemnice Státní opery v Praze Jana Matějcová ví o kostýmech a hrách, v nichž se užívají, všechno. Nyní je půjčuje lidem na operním festivalu.
LITOMYŠL Festival Smetanova Litomyšl, to není jenom hudba. Zámek po dobu jeho konání nabízí návštěvníkům prohlídky zákulisím a letos podruhé se při něm lidé mohou proměnit v desítky postav ze známých oper.
„Naše ukázky zahrnují různá časová období. Lidé se mohou na kostýmy vyptávat, ale také si je vyzkoušet a odnést si ze zámku nejen pěknou fotku, ale i vzpomínku, jak se z nich na jedno odpoledne stala třeba Rosalinda z operety Netopýr," říká tajemnice Státní opery v Praze Jana Matějcová.
Letos společně s garderobiérkou přivezla desítky kostýmů. Některé hrají ve filmu, jiné opera půjčuje.
* Jak jste se dostala do Litomyšle?
Jsem tajemnicí Státní opery v Praze. Divadlo mám ráda. Loni jsme tady provedli takový pokus, že bychom mohli předvést některé z našich kostýmů. A tak jsme udělali lidově řečeno atrakci. A protože měla úspěch, tak nás Litomyšl pozvala i letos.
* Který z těch desítek kostýmů je nejdražší?
To jsou zcela určitě tyto bledě modré rokokové šaty. To je kostým řádově za dvacet tisíc korun. Jsou to šaty, ve kterých několik představitelek hrálo Manon Lescaut.
* Co je na nich tak drahé?
Materiál, aplikace, práce. Vidíte, že je na něm hodně ručního šití, tohle je precizní kostým, který patří po léta k těm nejkrásnějším.
* Ten si mohou lidé taky zkusit?
Je tu spíš na výstavu, ten bych půjčovala nerada.
* A nebojíte se o kostýmy, které zde půjčujete?
Všechno, co tu nyní máme, jsou nehrající kostýmy, které jsou uloženy ve fundusu – což je takový sklad – Státní opery.
* Mají o ně lidé zájem? Půjčují si je?
Ano. Jsou ale také vyhledávány filmaři. Například rokokové kostýmy, které zde máme, si do své nejnovější pohádky Čertova nevěsta vybral režisér Zdeněk Troška. Všechny kostýmy jsou po čistírně a čekají na svou další příležitost.
* Jak vůbec pečujete o hábity královen, šašků nebo pštrosa?
Během hraní je samozřejmě čistíme. Ty náročné se čistí po třech, čtyřech představeních. A pak nastupujeme my, které musíme našít zpátky aplikace a výšivky.
* Které kostýmy si tady lidé mohou vyzkoušet?
Různé. Od Rosalindy z operety Netopýr přes ty z opery Ruleta, kterou napsal Zdeněk Merta. Z ní půjčujeme například kostým červeného pštrosa. Dnes už si ho vyzkoušelo několik mužů. Padl jim skvěle. (smích)
* A co pro děti?
Ani na ty jsme nezapomněli. Mohou si vyzkoušet třeba kostým Malého prince nebo různé princeznovské šaty.
***
PROFIL Jana Matějcová Tajemnice Státní opery v Praze Společně s garderobiérkou Ludmilou Olbertovou přijíždí na vybrané víkendy do Litomyšle a půjčuje už podruhé v útrobách litomyšlského zámku desítky dámských, dětských, pánských, ale i zvířecích kostýmů. Návštěvníci si je mohou vyzkoušet ještě čtvrtý víkend v červnu a první víkend v červenci.
Foto popis| Ještě klobouk a honzíka! Sama v divadelním kostýmu pomáhala s proměnou ostatním
Foto popis| Jako Rosalinda Manželská dvojice si zapůjčila kostýmy z operety Netopýr a opery Ruleta.
Foto popis| Reklama na povolání Jana Matějcová zpestřuje návštěvníkům program koncertů v Litomyšli. Opery tak mohou nejen poslouchat, ale vžít se do role subret či pěveckých tenorů.
Foto autor| 3xfoto: Radek Kalhous, MF DNES
Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj