Kožená jede do Litomyšle

Search
Close this search box.

1.2.2019   Mladá fronta DNES   str. 14   Kraj Pardubický  Stanislava Králová   

Festival zveřejnil program

Operní festival Smetanova Litomyšl už představil snad všechny hvězdy české klasické hudby. Až na Magdalenu Koženou. A ta dorazí na nadcházející 61. ročník.

Pořadatelům se povedlo získat na pódium zámeckého nádvoří světově uznávanou mezzosopranistku Magdalenu Koženou.

„Osudy slavných ženských hrdinek jsou plné vášně, lásky, žalu, ale i vzdoru a odhodlání. Jejich křehkou nádheru představí Magdalena Kožená za doprovodu nejuznávanějšího českého ansámblu, který se specializuje na tzv. autentické provozování staré hudby – Collegium 1704 – Prague Baroque Orchestra s dirigentem Václavem Luksem,“ řekl umělecký ředitel a dramaturg festivalu Vojtěch Stříteský.

Jestliže si loni festival hned v několika dílech připomínal osudové osmičky Československa, letos se zaměřuje na opery. Návštěvníci si jich budou moci vychutnat hned deset.

S operami přijedou všechna česká národní divadla: pražské uvede novou inscenaci Smetanova Dalibora. V roli krále Vladislava se představí rezidenční umělec Smetanovy Litomyšle Adam Plachetka.

Brněnské divadlo vystoupí hned třikrát, a to s Nápojem lásky Gaetana Donizettiho, Hry o Marii Bohuslava Martinů a Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky.

S poněkud naturalistickým zpracováním Lady Macbeth Mcenského újezdu od Dmitrije Šostakoviče přijede Národní divadlo Ostrava.

„Zásadní dílo operní literatury 20. století je ‚tragédií-satirou‘ zkažené společnosti vyvěrající z nezřízené moci sexuality. Opera zpočátku v bezmála 180 reprízách dosáhla ohlušujícího úspěchu, v období stalinského teroru byl však skladatel za toto dílo odsuzován a dalšího uvedení se opera dočkala až v 60. letech,“ řekl Stříteský.

Ostravské divadlo dál uvede Pucciniho Triptych a rockovou operu Jesus Christ Superstar.

Festival i letos vycestuje mimo rodné Smetanovo rodiště. Na letní stagionu v zámku v Nových Hradech je letos nachystána česká premiéra inscenace opery Christopha Willibalda Glucka Paris a Helena z roku 1770.

Pořadatelé nezapomněli ani na děti. Jim je věnována opera Jiřího Temla Kocour v botách. S operními áriemi se v galakoncertu představí světová sopranistka Olga Peretyatko, a to za doprovodu Pražské filharmonie a pod dirigentskou taktovkou Leoše Svárovského.

V rámci tradičního koncertu Hvězdy operního nebe vystoupí sopranistka Olga Peretyatko.

Odlehčenou formu vážné hudby nabídnou dva Ondřejové – Brousek a Gregor Brzobohatý. V hudebně –tanečním představení Tango na cestách se představí mimo jiné i vítězka Stardance z roku 2013 Anna Polívková se svým tanečním partnerem Michalem Kurtišem.

A co se může prozradit o závěrečném koncertu Velké finále? Snad jen to, že bude patřit skladbám k mimořádným ceremoniálům, slavnostním obřadům, filmům i sportovním událostem.

Smetanova Litomyšl Výběr z programu 15.6. Hvězdy operního nebe – Olga Peratyatko 17.6. Koncert na přání Brousek, Brzobohatý 18.6. Zahrada vzdechů – Magdalena Kožená 25., 26.6. Jesus Christ Superstar 19.6., 26.6., 27.6., 28.6. Večer na zámku v Nových Hradech 30.6. Hej Romale! – koncert Idy Kelarové a dětského romského souboru Čhavorenge 4., 5.7. – Dalibor – Orchestr Národního divadla 7.7. Velké finále – skladby k mimořádným událostem

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz