Kristův dotyk

Search
Close this search box.

7.4.2008 ČT 1 str. 7 19:25 Události v regionech – Brno

Lenka SOLANSKÁ, moderátorka
——————–
Brněnský chrám Jana Amose Komenského, známý spíš jako Červený kostel, včera hostil neobvyklé Pašijové hry. Příběh narození, života a smrti Ježíše Krista si mohli diváci vychutnat jako operu z pera slovenského autora Víťazoslava Kubičky.

Barbora TELFEROVÁ, redaktorka
——————–
Opera Kristův dotyk vznikla před necelým rokem v Bratislavě. Jako jedni z prvních ji viděli a slyšeli návštěvníci loňského festivalu Smetanova Litomyšl. Děj začal u skupinky mladých lidí, kteří si chtějí zahrát Pašijové hry.

Víťazoslav KUBIČKA, autor opery
——————–
Tak, jako hrají tyto hry a tu celou operu, tak je to nějak stále stahuje do nitra. Stále více prožívají utrpění hlavně Marie, která vlastně sleduje svého syna přes všechny peripetie až po smrt na Kříži.

Barbora TELFEROVÁ, redaktorka
——————–
I po zbytek představení se současnost prolínala s dva tisíce let starou minulostí. Duchovní opera měla u svých diváků hlavně vzbuzovat otázky, jestli i dnes lze něco jako Kristův dotyk prožít.

Peter CINGEĹ, představitel Ježíše
——————–
Pokaždé to prožívám jakoby nanovo, pokaždé je to jiný prostor, jiné publikum a pro mě je to pokaždé, jako kdybych to hrál nanovo.

Barbora TELFEROVÁ, redaktorka
——————–
Víťazoslav Kubička v současnosti pracuje na další duchovní opeře. Jmenovat se bude Šavol a k dvoutisíciletému výročí jeho narození ukáže osudy apoštola Pavla.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz