Krize? Ne, festivaly nabízejí Langerovou Šporcla i Kocába

Search
Close this search box.

12.6.2010 Mladá fronta DNES str. 3 Kraj Pardubický Jaroslav Hubený
Lidé se chtějí i v době krize bavit, a na to spoléhají pořadatelé festivalů. Nebojí se zvát velké hvězdy, protože jsou jim diváci věrní. A proti očekávání letním festivalům zůstávají nakloněni také sponzoři. Ti jsou nutní, protože pro návštěvníky jsou i některé proslulé akce zdarma.

PARDUBICE Období krize, propouštění, potíží firem a tedy sponzorů.
Jenže hudebních festivalů v Pardubickém kraji jako by se to ani nedotklo. Nejenže všechny jedou dál a přivezou řadu hvězd, ale zdánlivě nepochopitelně vznikají i akce nové.
Zavedené festivaly zase vylepšují kvalitu a rozšiřují se do více míst nebo musejí kvůli zájmu přidávat vystoupení. Pořadatelé se totiž mohou spolehnout na zájem návštěvníků. A s úbytkem sponzorů to kupodivu také není tak horké.
Festival Smetanova Litomyšl sice přišel o generálního sponzora, ale našel nového a prodá čtyřiadvacet tisíc vstupenek, jen o trochuméně než předloni, kdy velkolepě slavil šedesáté výročí existence a program byl nadupaný až k prasknutí.
Získat částku 27 milionů korun nebylo pro pořadatele hračkou, ale nakonec se jim to díky novému generálnímu sponzorovi, menším sponzorům i díky grantům podařilo. „Je třeba si uvědomit, že když vystoupí stočlenný orchestr, který musí skladbu nazkoušet, přijet, odehrát ji a zase odjet zpátky, tak jsou 2 000 korun na hlavu ještě nízké náklady, když je honorář orchestru třeba 200 tisíc korun. A to nejsou extrémní honoráře," říká Jan Pikna, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl.
Ale to je zavedený a úspěšný festival, který těží z tradice a překračuje rámec kraje.

Zbrusu nové festivaly

Se zcela novou akcí, a tudíž do rizika, jde nyní například pořadatel prvního ročníku červencového festivalu OTRock v Čenkovicích Petr Křivohlávek. Hned napoprvé počítá s 1 500 návštěvníky. „Říká se, že doba je zlá, ale já si myslím, že se lidi chtějí bavit a raději si nekoupí oblečení nebo jiné dražší věci a za zábavou budou chodit stejně. Potřebují se totiž odreagovat od práce a za to jim peníze za vstupné stojí," řekl Petr Křivohlávek.
Z oslovených firem mu kývla asi čtvrtina. „Hodně sponzorů říká, že už dávají peníze postiženým, sportovním klubům nebo jiným spolkům, já jsem jim ale mohl nabídnout reklamu na plakátech, webových stránkách i vedle pódia."
Těžko však může podobný festival v plenkách konkurovat Jam Rocku v nedalekém Žamberku, který se silným sponzorem za zády minulý víkend přilákal 13 a půl tisíce návštěvníků a exotické hvězdy typu Gabriella Cilmi z Austrálie, Panteón Rococó zMexika či Sibir z Norska.
Ochota sponzorů dokázala přinést kvalitu do programu zcela nového Festivalu svobody ve Vysokém Mýtě, který vyvrcholí velkým koncertem na náměstí za účasti Marty Kubišové, Michaela Kocába a Vladimíra Mišíka v sobotu 26. června. „Dlouhodobí partneři města nezklamali ani loni a mám dojem, že letos jsou sponzoři zase o něco lepší. Lidé i majitelé firem si už zvykli na to, že žijí v komplikované hospodářské situaci," řeklaMarie Lněničková z vysokomýtské radnice.
Kvalitní nabídku účinkujících v čele s kapelami Olympic, Spirituál kvintet, Kryštof či s Miro Žbirkou přináší tento týden i přehlídka Město v pohybu na ústeckém náměstí. „Sponzoři přispěli přibližně 800 tisíci korunami, na krizi se nevymlouvají. Někteří dají méně, ale objevují se zase jiní, letos jich máme celkem 44," řekl místostarosta Ústí nad Orlicí Luboš Bäuchel.
Také pořadatelům velice dobře obsazeného festivalu České hrady na Kunětické hoře se podařilo získat sponzory na úrovni minulých let. Dokonce si mohli dovolit rozšířit moravskou část seriálu festivalů. Úspěch mají zvýhodněné permanentky pro ty, kteří si lístky na Anetu Langerovou, Dana Bártu či Kláru Vytiskovou s Toxique objednají přes Facebook.

Přehlídky drží věrní diváci

Hudební festivaly drží nad vodou diváci. Proto málokdy zanikají. „Lidé sem míří především za pohodou a kamarádstvím," řekl dramaturg Jam Rocku Libor Pavlata.
„Jsme rádi, že se na diváky můžeme spolehnout. V době krize jsme se trošku báli, ale ačkoliv jsme nesnižovali vstupné a ačkoli jsme vstupenek vydali opravdu hodně, tak byla většina představení vyprodána během prvního dne. Dokonce jsme museli další čtyři představení přidat, abychom měli co prodávat a uspokojit nešťastné a někdy i rozzlobené zájemce," řekl Jan Pikna.
V Litomyšli byl nejprve vyprodaný dnešní koncert Pavla Šporcla s kapelou Romano Stilo, dále byl největší zájem o operu Kouzelná flétna a balet Labutí jezero. „Jsme bráni jako úspěšný festival a ten získá spíše sponzory než ten, který pláče, že žádné nemá," dodal Pikna.

***

PROGRAM Letní hudební festivaly v kraji Smetanova Litomyšl Kde: Litomyšl Kdy: 11.6. – 5.7. Taháky: Pavel Šporcl & Romano Stilo, St. opera Praha – Labutí jezero, Česká filharmonie – Vivat

Offenbach! Vstupné: 80 – 990 Kč Blatnorockmetal Kde: Hlinsko Kdy: 19.6. Taháky: Iron Maiden revival, Rimortis Vstupné: 100 Kč, na místě 130 Kč

Festival svobody Kde: Vysoké Mýto Kdy: 26.6. Taháky: Vladimír Mišík, Marta Kubišová a Michael Kocáb Vstupné: zdarma Punkový klystýr Brněnecfest Kde: Brněnec Kdy: 26.6. Taháky: Volant, Houba, Vision Days, Spínací špendlík, Mentálně

narušená moucha Vstupné: 210 Kč Léto s Rychtářem Kde: Hlinsko Kdy: 26.6., 16.7., 7.8., 28.8. Taháky: Kryštof, Sto zvířat, UDG, Divokej Bill, Horkýže Slíže, Vypsaná Fixa, Tři sestry Vstupné: 225 Kč Rock for People Kde: Hradec Králové Kdy: 3. – 6.7. Taháky: The Prodigy, Aneta Langerová, Blue Effect, Čechomor, Kryštof, Marie Rottrová, Ready Kirken, Visací zámek, Vypsaná fixa, Vstupné: květen 1 500 Kč, červen -červenec 1 570 Kč, na místě 1 600 České hrady Kdy: 16. – 17.7. Taháky: Kryštof, Monkey Business, Aneta Langerová, Dan Bárta, Support Lesbiens, Vypsaná fixa, Vstupné: pátek 150 Kč, sobota 300

Hip Hop Jam Kde: Staré Ždánice Kdy: 15. – 17.7. Taháky: Vladimir518, James Cole, Názov Stavby!, DJ Premier Vstupné: (zatím)600 Kč + poplatky

PROGRAM Letní hudební festivaly v kraji

OTRock 2010 Kde: Čenkovice Kdy: 17.7. – 18.7. Taháky: UDG, Prohrála v kartách, Mother´s angels, Endless

Vstupné: 220 Kč

Art-Ex Kde: Králíky Kdy: 17.7. Taháky: Mother´s Angel, Dolly Bus

Band Vstupné: zdarma Let It Roll Kde: Staré Ždánice Kdy: 23.7. Taháky: Sub Focus & MC I. D., High Contrast, London Elektricity Vstupné: 500 Kč, na místě 650 Kč

Festival akustické hudby Kde: Svojanov Kdy: 24.7. Taháky: Poutníci, Nová sekce

Vstupné: 100 Kč Týden hudby Kde: Vysoké Mýto: Kdy: 2. – 6. 8. Vstupné: zdarma Janouškovo Ústí Kde: Ústí nad Orlicí Kdy: 13. – 14.8. Taháky: Slávek Janoušek, Bokomara, Jablkoň, Rangers

Újezdské babí léto Kde: Újezd u Poličky Kdy: 21.-22.8. Taháky: Tony Linhart s Pacifikem, Žalman a spol., Folk Team Vstupné: 150 Kč, na místě 190 Kč

Foto popis| Hvězd neubývá. Na festival České hrady pod Kunětickou horu opět zavítá kapela Monkey Business. Ale i jiné festivaly nabízejí interprety ze špičky hudební scény.
Foto autor| Foto: Michal Klíma, MF Dnes

Foto popis| Slunce, hudba, pivo. Letní festivaly jsou oblíbené a jezdí na ně tisíce lidí. Věrnost fanoušků je uchránila před krizí.
Foto autor| 2xfoto: archiv MF Dnes

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz