La Traviata v Litomyšli opět s úspěchem

13.6.2016    Svitavský deník    str. 3   Svitavsko Zdeněk Vandas    

Litomyšl – Smetanova Litomyšl mělo o víkendu nabitý program. V pátek byla na pořadu Verdiho opera.

 

            Diváci Národní divadlo uvádí v současnosti po opětovném sloučení se Státní operou Traviaty dvě. Jakoby se žádná ze scén svého divácky oblíbeného titulu nechtěla vzdát. Na Smetanově Litomyšli se v pátek hrála už potřetí zřejmě lepší z nich. Ta „od řeky“, ne ta „od nádraží“, jak Pražáci obě scény s oblibou nazývají.

            Dílo se hudebně vymyká Verdiho rytírnám, hraje se hodně na city a melodicky je úžasné. Premiéra na Piaveho text podle Dumasova románu Dáma s kaméliemi byla v Benátkách vypískána, pak však nastoupila úspěšnou cestu operním světem, která trvá dodnes

            Hlavní postavy děje jsou tři, ostatní epizodní role (Flora, Annina, Gaston, dr. Grenville, baron Douphal) jsou značně upozaděny. Úloha Violetty, ženy z pařížského polosvěta, byla v rukou Simony Šaturové, která ji herecky i pěvecky odvedla na výtečnou. Roman Janál má roli starého Germonta patřičně zažitou.

Jeho postava má vývoj, přichází neobyčejně tvrdě, když však zjistí, že Violetta jeho syna Alfréda skutečně miluje, postupně obrátí.

            Představitel Alfréda Aleš Briscein se pro tuto roli herecky znamenitě hodí a jeho sympaticky znějící tenor zvládne hravě všechny předepsané výšky. Potlesk byl i přes závěrečný půlnoční značný chlad dlouhý a zcela zasloužený.

            Tato Traviata by se zde mohla dávat každoročně a úspěch by byl vždy zaručený.

 

Region| Východní Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2022
Designed by: wwworks.cz