Lákadla letošního ročníku

Search
Close this search box.

28.2.2019   Lidové noviny   str. 2   Příloha – Smetanova Litomyšl

1.3.2019    Mladá fronta DNES    str. 2   Příloha – Smetanova Litomyšl

Bohatý program 61. ročníku Smetanovy Litomyšle je plný lákadel, kterým se dá stěží odolat. Nejenže vystoupí světově uznávaná sopranistka Olga Peretyatko, ale hosté festivalu se po letech opět dočkají Magdaleny Kožené nebo je čeká skvělý zvuk Velkého symfonického orchestru Petra Iljiče Čajkovského z Moskvy.

Hvězdy operního nebe – Olga Peretyatko

Odborná kritika označuje ruskou sopranistku Olgu Peretyatko za fenomén koloraturního zpěvu. To potvrzují ovace publika po každém jejím vystoupení. Z projevu této pěvkyně vyzařuje lehkost a její hlas má zajímavé zbarvení. „Tato dáma je opravdu mimořádně pěvecky disponovaná. Není proto divu, že již dosáhla obrovské mezinárodní kariéry, která čítá vystupování v těch nejprestižnějších operních domech,“ uvádí umělecký ředitel Vojtěch Stříteský. Dominantu programu na zámeckém nádvoří v Litomyšli 15. června budou tvořit především árie, v nichž její umění vyniká nejvíce, tedy italské belcanto.

Čajkovského orchestr Moskva

Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského Moskva se pod taktovkou šéfdirigenta Vladimira Fedosejeva a ve spolupráci s Pražským filharmonickým sborem blýskne nejen Smetanovou Vltavou, ale také díly ruských autorů. Nebude chybět suita z baletu Labutí jezero, monumentální korunovační scéna z Borise Godunova nebo populární Polovecké tance z opery Kníže Igor.

Magdalena Kožená – Zahrada vzdechů

Osudy ženských hrdinek inspirovaly umělce již od starověku. Příběhy plné vášně, lásky, žalu, ale i vzdoru, radosti a odhodlání se staly předmětem uměleckého ztvárnění jak v literatuře, tak i ve výtvarném umění či hudbě. Jejich křehkou nádheru představí pěvkyně Magdalena Kožená, která bude průvodkyní „Zahradou vzdechů“. Program je sestavený z dramatických scén hrdinek, jako jsou Armida nebo Ariadna, ale i méně známých příběhů oddané lásky, jakým je vyprávění nymfy Ero. „Já jsem vždycky velice ráda zpívala skladby, které jsou spíše méně známé. Baví mě totiž představovat posluchačům něco, co ještě neslyšeli, obzvlášť pokud se jedná o tak kvalitní hudbu, jakou je například Arianna abbandonata Benedetta Marcella,“ uvedla Magdalena Kožená, kterou Zahradou vzdechů doprovodí 18. června nejuznávanější český ansámbl specializující se na tzv. autentické provozování staré hudby Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse.

MenART 2019 pro Smetanovu Litomyšl

Na Smetanově Litomyšli 22. června vyvrcholí I. ročník stipendijního projektu mentoringu uměleckého vzdělávání MenART 2019, za nímž stojí Nadační fond Magdaleny Kožené. Do pilotního projektu se zapojilo devět špičkových lektorů – Ivo Kahánek (klavír), Kateřina Kněžíková (zpěv), Tomáš Netopil (komorní hra), Beata Hlavenková, Lenka Nová a Terezie Kovalová (autorská hudba, improvizace), Petr Nikl, Milan Cais a Maxim Velčovský (výtvarné obory), kteří předávali svoje zkušenosti mimořádně talentovaným dětem ze základních uměleckých škol. V koncertě Na klasické cestě studenti ze skupiny Tomáše Netopila, Kateřiny Kněžíkové a Ivo Kahánka uvedou program odrážející jejich vášně a hledání krásy. Zazní klasický repertoár v podání smyčcového kvarteta Mattinata, výběr z operních árií či sólové klavírní vstupy, v nichž se představí mimo jiné i osmiletá klavíristka Klárka Gibišová. Následovat bude pořad Na autorské cestě, kdy studenti Beaty Hlavenkové a Terezie Kovalové představí především žánrově pestrou autorskou tvorbu, zahrnující vlastní skladbičky, samplování i výlety do světa jazzu. Studenti Lenky Nové akcentují autentický přístup, hledají vlastní originál především v interpretaci české písně. MenARTový den uzavře Galakoncert mentorů, studenti i lektoři výtvarných oborů však v Litomyšli vystaví své práce po celou dobu konání festivalu.

Večer na zámku v Nových Hradech – Paris a Helena

Zažít skutečnou opulentní zámeckou slavnost z dob baroka budou moci návštěvníci festivalové stagiony na rokokovém zámku Nové Hrady. Skuteční majitelé panství je pohostí a pozvou k prohlídce zahrad, sálů a komnat, dopřejí jim dobovou kratochvilnou zábavu, jejíž součástí bude i provedení zpěvohry Christopha Willibalda Glucka Paris a Helena z roku 1770. „Scénické provedení díla bude mít českou premiéru. V realizačním týmu je kromě sólistů nejen Barocco sempre giovane, ale i Smíšený pěvecký sbor KOS Pedagogické školy Litomyšl, jehož kvalita dosahuje profesionální úrovně,“ informuje umělecký ředitel.

Hej Romale!

Již několik let pokračuje spolupráce České filharmonie a Idy Kelarové, jejímž smyslem je podporovat romské děti a mladé lidi. „Petr Kadlec, šéf filharmonických vzdělávacích programů, přišel s nápadem, aby do Rudolfina mohly přicházet i děti rodičů, kteří si to z finančních důvodů nemohou dovolit. Přijel za mnou na Vysočinu, kde žiju, a nabídl mi spolupráci. Já ho pozvala na tábor Romano drom a on dorazil rovnou s Českou filharmonií,“ vzpomíná Kelarová. Romské děti i členové filharmonie se od té doby vzájemně obohacují a společně vystupují. Tak vznikl projekt Hej Romale, který zazní také na Smetanově Litomyšli 30. června. Program je nabitý pozitivní energií a nakažlivou muzikalitou.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz