Lapčíková zhudebnila Komenského

Search
Close this search box.

15.6.2009 Olomoucký deník str. 20 Kultura (ps) 
Zlín/ Orbis pictus. To je název hudebního projektu, na kterém dva a půl roku pracovala cimbalistka a zpěvačka Zuzana Lapčíková. Ve světové premiéře představí výsledek svého snažení už příští pondělí ve zlínském Domě umění.

Nabídka z filharmonie

"Nabídka přišla přímo ze zlínské filharmonie. Projektů už mám za sebou celou řadu, ale nechtěla jsem se opakovat. Na dílo Jana Amose Komenského jsem pomýšlela už dlouhý čas a tehdy nastal ten správný okamžik," zavzpomínala umělkyně.
V pondělí večer se na jevišti Domu umění představí sto šedesát účinkujících. "Vystoupí členové Filharmonie Bohuslava Martinů (FBM), Český filharmonický sbor, který povede profesor Petr Fiala, a Jazzový kvintet," prozradila Lapčíková.
Sbor i kvintet už několik měsíců zkoušejí, FBM bude nacvičovat v generálkovém týdnu. Zlínské hudebníky povede současný šéfdirigent FBM Stanislav Vavřínek.

Moravská povinnost

"Už jsme se Zuzanou seděli nad partiturami a sdělili jsme si naše vzájemné představy. Myslím, že rozhodující, a také nejtěžší složka bude komunikace mezi třemi tělesy. Posluchači se mohou těšit na krásné texty," přislíbil šéfdirigent, který vzápětí dodal, že návštěva připravované premiéry je přímo moravská povinnost. "Autorka je z Moravy, Komenský byl Moravák a premiéra bude také na Moravě," dodal s úsměvem.

Texty ze 17. století platí i dnes

Zuzana Lapčíková vycházela z třetí knihy Pansofia, jež je součástí vrcholného díla Obecná porada o nápravě věcí lidských. "Komenského texty jsou ze sedmnáctého století, ale myslím si, že platí pro každou dobu. Samotný výběr byl však poměrně náročný," přiblížila autorka.
Hned druhý den po premiéře ve Zlíně Orbis pictus zazní na mezinárodním festivalu Smetanova Litomyšl.
"Cítím lehké chvění. Na jednu stranu se hrozně těším, na stranu druhou jsem trochu nervózní," dodala. Pondělní koncert začne v 19 hodin.

Foto popis| PŘI HŘE. Cimbalistka Zuzana Lapčíková na projektu Orbis pictus pracovala více než dva roky.
Foto autor| Foto: Deník/archiv
Region| Střední Morava
Publikováno| Olomoucký deník; Kultura; 20
Publikováno| Prostějovský deník; Kultura; 20
Publikováno| Šumperský a jesenický deník; Kultura; 20
Publikováno| Přerovský deník; Kultura; 20
Publikováno| Hranický deník; Kultura; 20
ID| 21e7f76e-ff7d-4574-8382-bc8fb43d08d9

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz