Lapčíková zhudebnila Komenského

Search
Close this search box.

23.6.2009 Haló noviny str. 15 Servis, zábava (the)
V rámci festivalu Smetanova Litomyšl dnes (23. června) večer zazní na litomyšlském druhém zámeckém nádvoří premiéra nového díla známé zpěvačky a cimbalistky Zuzany Lapčíkové – oratorium Orbis pictus na slova jedné z největších osobností našich dějin Jana Amose Komenského.
»Komenského nadčasový odkaz mě lákal dlouho a byla to jen otázka času, kdy naberu sílu a odvahu se jeho texty zabývat,« uvedla známá hudební experimentátorka Zuzana Lapčíková. »Komenským se neustále zabýváme jen jako pedagogickým velikánem.
Mě ovšem zajímal spíše jako mimořádná osobnost, jako člověk. Také mě neustále lákalo jeho světonázorové pojetí. Proto jsem déle než rok Komenského myšlenky studovala. Teprve pak jsem si troufla sama vybrat texty, které mi připadaly zajímavé, důležité a přitom byly múzické, tedy dobře zněly. Chápala jsem tuto práci jako obrovskou výzvu a Komenského dílo jsem chtěla nějakým způsobem postihnout v současných souvislostech.« Lapčíková dále poznamenala, že každou myšlenku Komenského lze chápat jako poselství. »Je fascinující,
že text, který vznikl v sedmnáctém století, je stále aktuální a může oslovit dnešního člověka.«
Jednačtyřicetiletá všestranná hudebnice Lapčíková hrála a nahrávala s mnoha moravskými cimbálovými muzikami, komorními seskupeními různých žánrů i s velkými orchestry – natočila přes třicet hudebních titulů. Společně se zpěvačkami Jarmilou Šulákovou a Idou Kelarovou patří Lapčíková k nejznámějším propagátorkám lidového umění u nás.

Foto popis|

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz