Lázně nejen pro duši 

Search
Close this search box.

TISK, Datum: 07.06.2023, Zdroj: Pestrý svět, Strana: 20, Autor: Zuzana Dastychová, Vytištěno: 114 059, Prodáno: 71 308, Infotype: Nepojmenováno, Datum importu: 07.06.2023 00:30, Čtenost: 178 982, Rubrika: Rodinko, vyrážíme!, AVE: 260 646,11 Kč, Země: Česko, GRP: 1,99

Tematické duplicity: Kultura a cestovní ruch, Ostatní

LITOMYŠL

RODINKO, VYRÁŽÍME!

Malebné město plné kultury a historie, které navíc nabízí i ojedinělé lázně? Taková je Litomyšl. Poznejte spolu námi její krásy.

Ať už přijedete do Litomyšle z jakékoli strany, dominantou, která vás na první pohled zaujme, je renesanční zámek, který byl kvůli své dokonalosti a malebnosti zapsán roku 1999 na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. První zmínka o něm pochází až z 10. století, kdy měla ale samozřejmě ještě zcela jinou podobu. Dneska vás kromě jeho honosného interiéru i exteriérů rozhodně okouzlí i zámecké zahrady, konkrétně francouzský a anglický park. Nejenže romantici v nich pořádají svatby, ale konají se tu také stále oblíbenější snídaně v trávě a poskytují i nádherné výhledy na město. Za teplého počasí je velice oblíbená konkrétně vyhlídka lehátková. Přímo v areálu se koná největší zdejší kulturní tahák – Smetanova Litomyšl. Klasický hudební festival dostal jméno po zdejším nejslavnějším rodákovi – hudebním skladateli Bedřichu Smetanovi (†60). Zámek ukrývá i divadlo, které nabízí jedinečnou kulturní atmosféru.

Na Zámeckém návrší pak narazíte na další památky, jakými jsou třeba kostel Nalezení svatého kříže nebo jeho Povýšení. Oba nabízejí spoustu zajímavostí, například v prvním najdete kryptu s krátkodobými výstavami a v druhém zase krásné zahrady s fontánou se sochami Olbrama Zoubka (†91). Ostatně – celé návrší je krásně upravené, zdobí ho kašna ve tvaru pivovarského sudu (vždyť ve městě je i pivovar) a jako celé město také neobvyklé lavičky. Ta místní má třeba podobu české vlajky, ale ve městě najdete třeba i sýrovou, opilcovu nebo kolíčkovou. I jejich hledání může být velkou zábavou.

Vážná hudba tu má dlouhou tradici

Druhým středobodem města je Smetanovo náměstí, kde se dá i zaparkovat, takže jste ve středu všeho dění. Jeho devízou jsou hlavně nádherné měšťanské domy s podloubími, které skrývají spoustu malých krámků, na které ve velkoměstech lidi už ke své škodě skoro zapomněli. Narazí tu perníkářství, oděvy, knihy a samozřejmě také kavárny a restaurace. Do té v hotelu Zlatá hvězda zavítali třeba bývalý český prezident Václav Havel (†75), zpěvačka Hana Hegerová (†89) nebo herec Josef Abrhám (†82). A tak jsme tam několikrát poseděli i my, protože ve stopách těchto velikánů se určitě vyplatí aspoň chvíli kráčet.

Vraťme se ale na začátek našeho vyprávění. Ač to ne každý ví, Litomyšl patří mezi jedny z nejoriginálnějších lázní u nás. Místní totiž vědí, že k dobrému bytí není potřeba toliko zdravého těla, ale také zdravé mysli. Proto vyhlásili v roce 2012 první lázně ducha u nás. K těm přispívá nejen zmíněná nádhera a kulturnost města, ale také spousta sportovního vyžití. Ve městě jsou dva bazény a na léto nachystaná krásná plovárna. Najdete tu spoustu naučných a vycházkových stezek, ale i cyklostezek. A můžete si tu zahrát i originální fotbalgolf. Tato hra spojuje už podle názvu fotbal, golf a minigolf. Z odpaliště se vykopává míč, se kterým musíte překonat spoustu překážek a… je to vážně legrace. To platí i pro diváky, kteří mohou vše jen pozorovat od občerstvení nebo z lehátek na pláži.

Zdejší prameny vás jistě potěší

K zařízením zmíněného typu ale samozřejmě patří i prameny. Ty místní jsou ale trochu jiné. Protože jak řekl další z významných obyvatel Litomyšle, malíř a spisovatel Josef Váchal (†84): „Je to město neobyčejně kulturní a lázeňské. Ale vodu tam nikdo nepije.“ Proto jsou zdejší prameny jiné – mají chuť a dají se i jíst. Je jich 28 a patří mezi ně různé nápoje, ale u pokrmy, která se dají sehnat v různých podnicích ve městě. Jestlipak je ochutnáte všechny?

Netypická vyhlídka vám dá nadhled

No a na závěr vás jako vždycky pozveme tradičně i na výlet. Nad obcí Čistá, kam vede naučná stezka podél řeky Loučné a která je vzdálená cca 6 a půl kilometru, je u takzvané Fajmonovy lípy zvláštní vyhlídka. Nejedná se totiž o rozhlednu, ale o speciální chodník umístěný čtyři metry nad zemí, kde se můžete i posadit na lavičku a sledovat okolí kolem. Dá vám to příjemný nadhled. S lázeňským klidem v duši nemůžete chtít víc.

VÍTE, ŽE… *… zdejší zámecké divadlo je druhé nejstarší palácové divadlo u nás? První se nachází v Českém Krumlově. *… Smetanova Prodaná nevěsta je dodnes vůbec nejhranější operou u nás? *… v Litomyšli dřív velmi ctili Jana Nepomuckého? Jeho zpodobnění tam najdete na deseti místech.

TIPY PRO KAŽDÉHO

* Zámek je otevřený každý den kromě pondělí, kvůli rekonstrukci je ale přístupný jen jeden okruh. Druhý se otevře během roku. * Na výklad v češtině stojí vstupenka 200 korun pro dospělého. Senioři nad 65 let to mají o 40 korun levnější. * Projekt originálních laviček ve městě je stále otevřený, a tak budou díky českým umělcům zřejmě pořád přibývat. * Na chodník u Fajmonovy lípy se dostanete celoročně, a to úplně zadarmo. Výlet tam je moc příjemný, v létě v Čisté funguje i cukrárna. * Ve městě najdete i Regionální muzeum, kde se o Litomyšli dozvíte mnohé. Součástí je rodný byt Bedřicha Smetany nebo Portmoneum Josefa Váchala.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz