Letní fagotová akademie v Ratajích nad Sázavou se konala potřetí

Search
Close this search box.

16.7.2015    Kutnohorský deník    str. 3   Kutnohorsko KATEŘINA KMÍNKOVÁ  

Rataje nad Sázavou – Letní fagotová akademie se v Ratajích nad Sázavou konala od 2. do 10. července již potřetí. Jde o mistrovský kurz hry na hoboj a fagot. Akademie začala interpretační soutěží, v jejíž porotě zasedly osobnosti významných jmen české klasické hudby. Na zahajovacím koncertě vystoupil i předseda poroty, ředitel České filharmonie David Mareček.

 

            Na Letní fagotové akademii letos vyučovali fagotisté Ondřej Roskovec, Tomáš Františ, Martin Petrák z České filharmonie, Lukáš Kořínek z Pražského komorního orchestru a pozvání přijal i bývalý sólofagotista Mnichovské filharmonie a lektor vysoké umělecké školy v Hannoveru Bence Bogányi. Na hoboj vyučovala Jana Brožková a Vladislav Borovka z České filharmonie.

            Akademie, která se každoročně koná na zámku v Ratajích nad Sázavou, zve k účasti fagotisty a hobojisty všech věkových kategorií. Nejmladším účastníkem byl letos desetiletý fagotista Vláďa, nejstarším byl profesionální hráč Karlovarské filharmonie, který se přijel přiučit svému řemeslu a nabrat inspiraci.

            Té mohli účastníci nabrat opravdu mnoho. Ať už v krásně zrekonstruovaných prostor zámku, ve kterých účastníci po celý den cvičili na své nástroje, nebo z prostředí historického městyse, či od špičkových lektorů a nejlepších českých hráčů. Inspirací byly jistě i koncerty, na kterých akademici vystupovali. Atěch nebylo málo.

 

Čtyři koncerty

 

V rámci akademie se konaly čtyři koncerty. Na prvním, zahajovacím, koncertě vystoupili laureáti společně s porotci soutěže, na koncertě druhém, který se konal v Klášteře Sázava, vystoupili všichni účastníci společně za doprovodu cembala. Na závěrečném koncertě předvedli své zlepšení opět všichni akademici a přednesli také skladbu, kterou složil Martin Petrák a nazval ji Ratajská suita nad Sázavou. Čtvrtý koncert byl Finálový večer slavného festivalu Smetanova Litomyšl, na kterém dostali příležitost vystoupit nejúspěšnější účastníci loňské Letní fagotové akademie.

 

Funky filharmonik

 

V Ratajích první prázdninový týden nezněla jen hudba klasická. Pozvání na akademii přijal i violoncellista České filharmonie a člen mnoha pražských jazz­rockových skupin Honza Keller. Klasiky učil při zahradní session hrát jazz, funky a improvizovat.

            Projekt byl jedinečný tím, že se jej zúčastnilo více než třicet hráčů na hoboj a fagot z celé České republik.

            Do budoucnosti plánují organizátoři Letní fagotové akademie pozvat dalšího významného hosta. Tím bude jeden z nejslavnějších fagotistů světa, Ital Sergio Azzolini, který se specializuje na interpretaci barokní hudby. Celou akci pořádal již tradičně Klub Čtrnáctka Rataje nad Sázavou, který je jedním z nejlepších hudebních klubů na Kutnohorsku.

 

Foto popis| FAGOTISTÉ SI AKADEMII UŽILI maximálně i se svými lektory.

Foto autor| Foto: Kateřina Kmínková

Region| Střední Čechy

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz