Letní festivaly v ohrožení. Tohle vzkazují organizátoři fanouškům!

WEB , Datum: 20.04.2020 , Zdroj: tnbiz.cz , Strana: 0 , Celková návštěvnost: 4 269

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že se masové akce, kam patří i hudební festivaly, v létě neuskuteční. Přesto pořadatelé velkých letních akcích zatím nerezignují, část z nich věří, že se festivaly či koncerty nakonec konat budou.

Nejenže léto znamená pro mnoho studentů volno a prázdniny, je to taky čas festivalů, na které se řada lidí celý rok těší. Letošní jaro je ale poznamenané epidemií koronaviru v Česku, což dopadá také na konání koncertů. Většina pořadatelů stále čeká na oficiální vyjádření vlády. O létu zatím není rozhodnuto. To, že se nebudou konat masové akce, je ale podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha jasné už teď.

„Žádné oficiální vyjádření od vlády nemáme. Současnou situaci sledujeme. Do konce dubna, případně začátku května bychom chtěli rozhodnout, zda festival bude,“ uvedl mluvčí hudebního festivalu Colours of Ostrava Jiří Sedlák. Tam měly mezi 15. a 18. červencem vystoupit kapely jako Twenty One Pilots nebo The Killers.

Pořadatelé mají několik variant, nechtějí o nich zatím ale spekulovat. Vedení Colours of Ostrava by o náhradním termínu konání neuvažovalo. „Festival bychom přesunuli na rok 2021,“ doplnil Jiří Sedlák.

Příprava festivalu Benátská!, který má proběhnout od 23. do 26. července, stále pokračuje. Pořadatelé věří, že za několik měsíců budou moci přivítat tisíce návštěvníků. „Finální resumé o tom, zda se vše odehraje podle plánu, se bude odvíjet od závazných pokynů vlády. Zdraví návštěvníků je pro nás na prvním místě. Každopádně ale věříme, že v červenci už bude vše v normálních kolejích a potkáme se ve Vesci. Děkujeme všem fanouškům za morální podporu, které se nám od nich dostává. Uděláme vše pro to, abychom je nezklamali,“ říká za tým organizátorů festivalu Benátská! Petr Pečený.

V ohrožení je také kultovní Rock for People, který se měl konat od 18. do 20. června. „Zatím nemáme bližší informace. Pracujeme s několika variantami. Čekáme, jak se oficiálně vyjádří vláda,“ uvedla mluvčí festivalu Anna Mašatová. Vedení by mělo závazně rozhodnout 30. dubna.

Rock for People je jedním z prvních velkých festivalů letošního léta. Ředitel Michal Thomes uvedl, že se festival s největší pravděpodobností konat nebude. Na něm měly vystoupit hudební skupiny The 1975, Green Day nebo Fall Out Boy. Lístky jsou navíc už dlouhou dobu vyprodané.

Stanovisko dalších festivalů najdete v druhé části článku:

„S realizací festivalu Hrady CZ stále počítáme v původním termínu, dokud nedostaneme od relevantních státních institucí nějaké jiné závazné pokyny. My tato individuální vyjádření ze strany některých představitelů státu považujeme za naprosto nezodpovědné jednání s dalekosáhlými důsledky na naše projekty a naše firmy,“ uvedli produkční festivalu v oficiálním prohlášení Michal Šesták a Viktor Souček.

Festival České hrady se koná každoročně v průběhu července a srpna na několika místech Čech a Moravy. Prvním místem, kam mají kapely zavítat, je Točník a Žebrák o víkendu 10. a 11. července. Závěrečné koncerty by se měly odehrát na Bezdězu o posledním srpnovém víkendu od 28. do 29.

Otazník nevisí ale pouze nad hudebními akcemi, které se konají venku, současná nařízení se mohou dotknout i Smetanovy Litomyšle nebo Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Oba počítaly s nemalou zahraniční účastí jak v řadách účinkujících, tak i diváků.

„Více budeme vědět koncem přístího týdne,“ uvedla Eva Piknová k festivalu Smetanova Litomyšl. Ten se má konat už od 11. června a trvat by měl až do 6. července.

Mluvčí karlovarského festivalu Uljana Donátová zatím žádné podrobnosti uvádět nechce. „Veškeré informace ohledně konání sdělíme 28. dubna na tiskové konferenci,“ prohlásila. Karlovy Vary by rády přivátaly své fanoušky na začátku červnece, a to konkrétně od 3. do 11.

Během velikonočního víkendu také vznikla iniciativa podnikatelů ve volnočasovém průmyslu Na rok zavřeno. Ta žádá, aby se vláda nejpozději do poloviny května vyjádřila a zaujala jasné stanovisko k aktivitám během následujícího léta. „My se pak podle toho můžeme nějakým způsobem zařídit. Do té doby máme zcela svázané ruce a jen nám vznikají další a další náklady,“ doplňují Šesták a Souček.

Pořadalé všech letních hudebních a kulturních akcí stále čekají na oficiální stanovisko vlády. Většina z nich chce ale rozhodnout do začátku května.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se vyjádřil k rozvolňování ochranných opatření v Česku.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz