Letní koncerty s Mahlerem, Destinnovou i Josém Curou

Search
Close this search box.

9.7.2010 Hospodářské noviny str. 12 Kultura Petr Veber

 

Vážná hudba

Dvaapadesátý ročník Festivalu Smetanova Litomyšl zakončila Pražská komorní filharmonie vedená dirigentem Tomášem Netopilem. Hráli na zámeckém nádvoří naplno, jako v Rudolfinu, a neprosili o letní shovívavost, nýbrž vypracovali program do všech detailů.
Více než čtyři týdny trvající operní festival uzavřela Pražská komorní filharmonie v této ideální umělecké souhře pozitivní Šestou symfonií Antonína Dvořáka a ještě předtím hodinová série písní Gustava Mahlera, jimž Dagmar Pecková s Ivanem Kusnjerem dali mnoho z toho, co tyto zpěvy různých nálad potřebují – krásný hlas, jasné emoce, charakterizační výstižnost, vtip i poezii.
Přehlídka začala 11. června Smetanovou a Chopinovou hudbou a vokálními
díly od Ebena a Dvořáka a vedle desítky koncertů nabídla mimo jiné Prodanou nevěstu, Kouzelnou flétnu, Labutí jezero a Tosku. Letošní ročník zůstal v té posluchačsky nejvstřícnější poloze, bez operní premiéry a bez obvyklého hvězdného pěveckého recitálu, ale měl mimořádné štěstí na dobré počasí, svými programy s jedinečnou atmosférou, za níž se jezdí, jako vždy potěšil a měl velmi dobrou návštěvnost.
Mahlerova tvorba uzavřela také jihlavský festival Hudba tisíců, a to ve středu, tedy v den 150. skladatelova jubilea v jeho rodišti v Kalištích večerním galaprogramem pod širým nebem. Symfonický program se sbory a hvězdnými sólisty Thomasem Hampsonem a Anne Sofií von Otter vedl dirigent Manfred Honeck. Pestrý výběr toho nejcharakterističtějšího z Mahlerových písní spolu s výňatky z jeho vokálních symfonií byl sice podřízen televizním potřebám, ale poslouchal se pěkně a byl bezprecedentní v tom, jak dokázal náročného Mahlera zprostředkovat.
Zpěv patří i k dalším letním festivalům klasické hudby – Třeboňská nokturna zakončí zítra na zámeckém nádvoří Pocta Emě Destinnové svěřená sopranistce Adrianě Kohútkové, mezinárodní festival v Českém Krumlově otevře o týden později dvěma operními recitály tenorista José Cura. A opera zazní i na Prague Proms – na 22. července je připraveno koncertní provedení dvou dějství Verdiho Aidy.

***

Třeboňská nokturna zakončí zítra na zámeckém nádvoří Pocta Emě Destinnové.

O autorovi| Petr Veber, autori@economia.cz

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz