Léto s Police Symphony Orchestra: Velké finále na Smetanově Litomyšli, koncert u Křižíkovy fontány na Výstavišti v Praze a benefice SEN v Broumově   

WEB, Datum: 13.11.2022, Zdroj: csmusic.cz, Autor: Martin Caslavsky, Datum importu: 13.11.2022 22:21, RU/měsíc: 4 488, RU / den: 264, AVE: 1 000,00 Kč, Země: Česko, GRP: 0,00

Tematické duplicity: Ostatní, Kultura a cestovní ruch

Police Symphony Orchestra (PSO), soubor nadšených amatérských muzikantů z Police nad Metují, v následujících týdnech napíše do příběhu své již dvanáctileté existence tři nové, výrazné kapitoly.

První se odehraje 3. července na festivalu Smetanova Litomyšl, kde se PSO postará o závěrečné Velké finále na zámeckém nádvoří. Druhá následuje 17. července, kdy symfonici zahrají známé i neznámé skladby v doprovodu vodních trysek a při speciálním osvětlení Křižíkovy fontány na Výstavišti Praha. A do třetice to bude 16. a 17. září SEN – 6. benefice PSO, tentokrát na broumovském letišti.

Velké finále – Smetanova Litomyšl – 3. července, 20.30

PSO je historicky prvním neprofesionálním tělesem, které zahraje na Velkém finále Smetanovy Litomyšle. Pro vyvrcholení 64. ročníku renomovaného festivalu připravil orchestr jedinečný večer, který netradičně propojí několik hudebních žánrů s unikátním prostorem zámeckého nádvoří, ale i se zahradami, kam bude přenášen na LED obrazovku. Koncert bude společným dílem PSO, jeho kmenových zpěváků a zpěvaček – Jana Sklenáře, Karolíny Soukupové, Venduly Příhodové, a také hostů – Ivo Kahánka, Jana Ciny, Báry Polákové, Davida Hlaváče. Chystá se i několik překvapení, která snad v tento večer způsobí všem šimrání motýlích křídel někde uvnitř a podtrhnou letošní festivalové motto: „A znovu láska”. „Repertoár si bude s letošním festivalovým mottem pohrávat a náš program by měl v divácích vyvolat pomyslný pocit „motýlů v břiše“, které člověk zažívá při zamilování. Mělo by to být něco jako letní románek (s PSO) – krátké, ale natolik silné, že jakákoli spojitost, vzpomínka s tím momentem v člověku opět vyvolá hřejivé pocity. Tak snad se celý náš záměr podaří,“ upřesňuje zakladatelka orchestru Petra Soukupová.

„Chceme, aby Velké finále Smetanovy Litomyšle bylo vždy nějak mimořádné, raději odlehčené než příliš vážné – po vší té klasice v uplynulých dnech, aby v něm byla velká radost z hudby. Myslím, že PSO je z tohoto pohledu tou nejlepší volbou. Přiváží mládí, originální nápady, strhující, téměř nekonečnou energii, která musí uvést do varu každého posluchače. To vše ale není na úkor kvality, takže jde o nesmírně inspirativní příklad toho, jak pěstovat hudbu napříč generacemi,” říká Jan Pikna, ředitel festivalu Smetanova Litomyšl.

Koncert – Výstaviště Praha, Křižíkova fontána – 17. července, 20.30

Police Symphony Orchestra jde cestou symfonické hudby nespoutaně a po svém. Využívá sílu symfonického zvuku nejen prostřednictvím filmové hudby, ale dokáže svůj elán přenést i do tanečních a popových vypalovaček, které nechybí na žádném správném letním mejdanu. A nejinak tomu bude na pražském Výstavišti, kde to nejlepší ze svého nejen večírkového repertoáru opře o stálé, Vendula Příhodová, Jan Sklenář, Karolína Soukupová a Karel Telecký, i hostující pěvce a hosty – Bára Poláková, Jan Maxián, hudební seskupení Brass Avenue – dechový showband, a Noisy Pots, kteří svůj styl sami nazývají jako DIY kitchen electro (neotřelý zvuk tvoří za použití hrnců, kýblů a dalších bicích nástrojů z kuchyně či garáže v kombinaci s elektronikou). Šedesát hudebníků PSO navíc doplní (ve světové premiéře!) padesátičlenný smíšený pěvecký sbor PSO.

Celý koncert doprovodí vodní trysky, speciální osvětlení fontány a světelné efekty. V jeden večer dojde ke spojení symfonického aranžmá ze světa filmové, populární, rockové a swingové hudby. Přijďte si naplno užít jediný koncert PSO v letošní sezóně v Praze!

SEN – 6. benefice PSO, letiště v Broumově – 16. a 17. září

Mladí hudební nadšenci z Police Symphony Orchestra často a rádi pořádají koncerty pro dobrou věc. Předchozí benefice PSO hudebně vycházely z převzatého repertoáru a dramaturgicky byly skladby použity pro vyprávění příběhu či dokreslení tématu. Letos poprvé se PSO pouští do zcela autorského projektu, na námět Davida Ostružára, který k tomu říká: „Sen je nějaký náš motor, ale i odraz. Něco, co nás – nehledě na pohlaví, barvu pleti, orientaci nebo náboženství, spojuje. Možná i více, než si myslíme. To všechno, co ve společenství PSO zažíváme, je někdy sen. Fantastická až neuvěřitelná jízda, ze které se často nechceš probudit, ale někdy je to i noční můra. Chceme to tedy zrcadlit i do naší letošní benefice. Příběh, který budeme vyprávět, řekne, že sny nejsou jen obrázky vyplňující náš noční život, je to taky projev našeho vnitřního já. Ne vždycky snům rozumíme, ale často bývají hnacím motorem našich životů. Je to prostě silné téma, týkající se nás všech. A přináší to taky poznatek, že sny začínají mimo realitu, ale končí v ní!“

Osloven byl skladatel a aranžér Jan Lstibůrek a konkrétní smysl vdechla notám slova od Robina Krále. Společně stvořili SEN. Zpívat budou Jan Sklenář, Vendula Příhodová, Karolína Soukupová, Karel Telecký a speciální hosté. Sólisty doprovodí smíšený pěvecký sbor PSO. Režie se ujala Hana Mikolášková, zkušená brněnská režisérka a pedagožka, která k celému projektu podotýká: „Jestli existuje umělecký soubor, který si dokáže plnit i ty nejbláznivější a nejnáročnější sny, tak je to určitě Police Symphony Orchestra. To, co od svého vzniku dokázali, musí jako sen připadat všem, kdo je sledují. A proto jsem byla doslova poctěna, když si k režijní spolupráci na benefici Sen přizvali mě. Doufám, že se nám podaří snít společně a že se z téhle nádherné jízdy PSO jen tak nevzbudí.“

Velká benefice se odehraje v areálu broumovského letiště, kde bude postaven obří stan pro přibližně 2 000 diváků. Komponovaný program je plánován na dva večery. Snem PSO je vybrat alespoň 2 miliony korun pro pečovatelské služby na Policku a Broumovsku. „Seniorů je v našich končinách spousta, stále přibývají a my nechceme jen stát stranou. Chceme ukázat, že i mlaďáci můžou pomoct. A to tím, co prostě milujeme – hudbou,“ přibližuje záměr celé akce máma a zakladatelka orchestru Petra Soukupová. A o čem to celé bude? „No přece o snech. Každý je máme. V noci i ve dne. Dávají nám křídla, ženou nás vpřed, odnášejí nás do jiných světů. Jsme neseni svými sny. Buďme uneseni spolu. Třeba si odneseme odvahu splnit si to, o čem sníme,“ odpovídá Petra.

Rezervace vstupenek na benefici SEN je od 26. června na www.goout.net. Rezervace místa je zpoplatněna částkou 100 Kč a další dobrovolně zaplacené peníze už budou výtěžkem.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz