Letošní Smetanova Litomyšl skončila v nedaleké Poličce

Search
Close this search box.

3.9.2009 Haló noviny str. 11 Z kultury (the)
POLIČKA – Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl, od jehož vzniku letos uplynulo šedesát let, skončil letos mimořádným koncertem k poctě Bohuslava Martinů v nedaleké Poličce. Stalo se tak u příležitosti půlstoletí od skonu tamního slavného rodáka, skladatele Bohuslava Martinů.
Vzpomínkový večer k poctě jedné z největších tvůrčích osobností 20. století doprovodila pardubická Komorní filharmonie pod taktovkou mladého, hudebně zřetelně erudovaného Marka Ivanoviče. Nemalý podíl na výsledném vjemu měla pražská tělesa Kühnův smíšený sbor a především Kühnův dětský sbor, jenž pod vedením svého sbormistra Jiřího Chvály opět prokázal své trvalé špičkové vokální kvality. Sluší se dodat, že právě zakladatelé těchto sborů, manželé Markéta a Jan Kühnovi, se počátkem padesátých let minulého století významně spolupodíleli na uvádění děl Martinů u nás (například premiérováním kantáty Otvírání studánek, již Martinů zkomponoval na slova svého krajana, básníka Miloslava Bureše; od jeho narození zanedlouho uplyne již sto let).
Ze sólistů si na poličském vzpomínkovém večeru nejlépe vedli sopranistka Maria Haanová, členka opery pražského Národního divadla, jež svůj průzračně znělý hlasový projev uplatnila v partu Marie v operním miráklu Hry o Marii, a zejména barytonista Ivan Kusnjer (na snímku). Po úvodním finále z kantáty Otvírání studánek Kusnjer zaujal zejména v sólovém partu v protiválečně antifašistické Polní mši i v partu Kováře z opery Hry o Marii. Ze zcela zaplněného koncertního prostředí byl vysílán přímý rozhlasový přenos i do zahraničí.

Foto popis| Barytonista Ivan Kusnjer
Foto autor| FOTO – Smetanova Litomyšl/František RENZA

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz