Letošní Smetanova operní Litomyšl pod drobnohledem

Search
Close this search box.

30.01.2018 Opera Plus  DAVID CHALOUPKA

Operní kukátko (130). Týden od 29. ledna do 4. února 2018. V dnešním vydání najdete: Bohatá operní nabídka festivalu Smetanova Litomyšl 2018. Císař Atlantidy v mladém provedení v Glasgow. Dva raritní operní tituly v koncertní řadě Theater an der Wien: Händelův Scipione s kontratenorovými hvězdami a Zingarelliho Julie a Romeo jako pozměněný Shakespeare. Operní humor: Hans von Bülow a tenorista.

Bohatá operní nabídka festivalu Smetanova Litomyšl
Šedesátý, tedy výroční ročník národního hudebního festivalu Smetanova Litomyšl skýtá v létě 2018 vskutku mimořádnou nabídku operních představení, vokálních koncertů i dalších akcí, které s operním uměním souvisejí.

Z operních představení si návštěvníci budou moci vybrat například úspěšné představení pro děti i rodiče z Českých Budějovic – Ravelovu operu Dítě a kouzla – recenzi z obou premiér přinesla Opera Pluszde (17. června, v 13.30 a v 17.30, Smetanův dům). Půvabná inscenace z dílny režisérského tandemu SKUTR je uvedena skvělým edukačním programem pro děti s názvem Kouzla a dítě, patrně nejlepším nenásilným uvedením dětí do světa zvuků a hudby, které měl možnost divák v poslední dekádě vidět.

Národní divadlo v Praze přiváží inscenaci Verdiho Maškarního plesu – naši recenzi z premiéry v Národním divadle najdete zde (23. června, 21.00, zámecké nádvoří) v režii Dominika Beneše a s dirigentem Jaroslavem Kyzlinkem. Národní divadlo Brno uvede Gounodova Fausta (29. června, 21.00, zámecké nádvoří) v režii Jiřího Heřmana a v hudebním nastudování Marka Ivanoviće (naše recenze zde). Brněnský soubor ještě následujícího dne (30. června, 21.00, zámecké nádvoří) pokračuje ve festivalovém hostování Janáčkovou Její pastorkyní (režie Marko Glaser, dirigent Marko Ivanović, premiérová recenze zde).

Historicky tradičním vyvrcholením výročního festivalového ročníku bude premiéra operního titulu k oslavě stého založení nové republiky. Smetanovo dílo z českých mytologických dějin Libuše bude nastudováno režisérem Janem Burianem, scénu a kostýmy vytvoří Daniel Dvořák a dirigentem slavnostního večera (4. července, 20.30, zámecké nádvoří) bude Jaroslav Kyzlink. Pražské Národní divadlo vstupuje i do letošního cyklu Faustus Boitovou operou Mefistofele (5. července, 21.00, zámecké nádvoří) v inscenaci Ivana Krejčího a dirigenta Marca Guidariniho (premiérové recenze Opery Plus zde). Diváci tak budou moci porovnat dvě operní zpracovaní – francouzské a italské – nesmrtelné faustovské látky.

Dílem na pomezí žánrů bude „úzdravné operum“ L2: Brána života! libretisty Jaroslava Duška a skladatelů Ondřeje Smeykala a Maria Buzziho. Za doprovodu orchestru operety a muzikálu Národního divadla moravskoslezského Ostrava vystoupí 30. června (16.00, Smetanův dům) muzikáloví i operní sólisté, jako Uvaděč na pravou míru se představí sám libretista, herec Jaroslav Dušek. Námětem tohoto „hudebního experimentálního díla“ (jak uvádí program festivalu) jsou osudy spisovatele Clemense Kubyho, ochrnutého po těžkém úrazu, který pomocí meditativních technik dosáhl uzdravení. Recenzi jsme před časem přinesli zde.

V rámci sedmého ročníku festivalové stagiony Večery na zámku v Nových Hradech bude do programu litomyšlského festivalu uvedena novodobá premiéra pastorální opery Antonia Caldary L’Amor non hà legge (Láska nezná hranic), která byla zkomponována na objednávku Johanna Adama Questenberga a provedena na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou roku 1728. Představení je dílem souboru Ensemble Damian (27., 28., 29. a 30. června, ve 21.00, zámek Nové Hrady u Litomyšle).

Rezidenční umělec letošního festivalového ročníku, český basbarytonista Adam Plachetka vystoupí ve světové premiéře (15. června, 19.00, zámecké nádvoří) kantáty Český poutník na výběr z poezie českých básníků. Dílo zkomponovali hned čtyři skladatelé dvou generací (Jan Kučera, Jan Ryant Dřízal, Jiří Gemrot a Sylvie Bodorová). Dále tento sólista uspořádá písňový recitál (1. července, 15.00, Smetanův dům), kde vystoupí i jeho mladí hosté (mezzosopranistka Jarmila Balážová a barytonista Roman Hoza). V cyklu recitálů Hvězdy operního nebe poprvé v České republice vystoupí mexický tenorista Javier Camarena, který si za partnerku vybral koloraturní sopranistku mexicko-amerického původu Leticii de Altamirano (16. června, 20.00, zámecké nádvoří). Na ohlášeném programu nalezneme francouzské a italské árie, ale i písně a romance španělské, italské a mexické provenience.

Z dalších velkých vokálních děl církevních bude na festivalu provedena Bachova Velká mše h moll(dvakrát v piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže, 23. a 24. června, 15.00) souborem Collegium Marianum, Schnittkeho Requiem (3. července, 21.30, kapitulní chrám Povýšení sv. Kříže) s obsáhlým ansámblem sólistů a souborem Ensemble Inégal a Gounodova Mše sv. Cecilie (5. července, 13.30, piaristický chrám Nalezení sv. Kříže). Velikonoční chrámové Evangelium podle houslí L. P. 2018 skladatele Pavla Helebranda provede Hradišťan v čele s Jiřím Pavlicou (20. a 21. června, 20.30, piaristický chrám Nalezení sv. Kříže). V české premiéře zazní oratorium pro soprán, dětský a smíšený sbor Paula McCartneyho Ecce Cor neum na anglické a latinské texty (17. června, 19.30, zámecké nádvoří).

Na slavnostním zahajovacím koncertu 14. června (20.00, zámecké nádvoří) také uslyšíme Smetanovu kantátu pro smíšený sbor Česká píseň a Janáčkovu Glagolskou mši. Originální propojení nabízí hudebně-literární program Zahrada srdce (23. června, 11.00, zámecká jízdárna), který spojuje četbu z korespondence Emy Destinnové (mimochodem narozené v roce 1878, letos oslavujeme sto čtyřicáté výročí jejího narození) a mužské sbory Bedřicha Smetany, Antonína Dvořáka i dalších skladatelů v podání Danubius Octet Singers Bratislava. Uměleckého přednesu se ujme herečka, která je pro generace filmových diváků ztělesněním představy slavné pěvkyně – Božidara Turzonovová.

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz