Kéž by to na světě fungovalo jako na koncertech

Search
Close this search box.

30.6.2015    Olomoucký deník    str. 6   Názory, komentáře ZBIGNIEW CZENDLIK      

Nová rubrika Deníku: Zbigniewovy (ne)smysly

 

 

Neumím spoustu věcí. Už kdysi jsem se přiznal k tomu, že neumím plavat. Kdo mě nemá rád, může mě hodit do hluboké vody a má po problému. To, že plavat neumím, mne ale vůbec nemrzí. Mrzí mne ale, že neumím zpívat a hrát na nějaký hudební nástroj.

            Vzpomínám na svoje mládí, jak moji kamarádi okouzlovali děvčata hrou na kytaru a zpěvem romantických písniček. Moc jsem jim to záviděl, no a také jsem žádnou holku neokouzlil. Ale mnohokrát se stává, že hudba okouzlí mě. V mém případě platí, že musí být harmonická. Disharmonii nemám rád, ani v hudbě, natož v životě. Zrovna když „smolím“ ten svůj další (ne)smysl, pouštím si na youtube absolventský varhanní koncert Marušky Minářové ze Sukovy síně v Pardubicích a jsem plný úžasu a okouzlen jejím talentem a tím, co ta mladá holka všechno dokáže!

Když jí to čas dovolí, hraje při mých bohoslužbách v Lanškrouně a vždy na závěr sklidí potlesk. To mému kázání ještě nikdy nikdo nezatleskal.

Včera byl zahájen operní festival Smetanova Litomyšl a já se moc těším, že se některých koncertů budu moci opět zúčastnit. Pro mne je skoro zázrak vidět na jevišti sbor, který někdy čítá ko­ lem stovky zpěváků a před ní skoro další stovku hudebníků z různých instrumentálních sekcí. A všechno to zní jak jeden velký harmonický hlas! Všichni houslisté se smyčcem musejí trefit na tu správnou strunu přesně v určený čas, nikdo to nemůže ani zrychlit, ani zpomalit.

            Vím také, že v takovém orchestru jsou housle rozdělené na první a druhé. Kdysi jsem si myslel, že ty první jsou ti lepší houslisté a ty druhé ti horší. Dnes už vím, že to tak není. Všichni jsou stejně dobří a stejně důležití a bez těch druhých si ty první nezahrají, a stejně to funguje opačným směrem. Všichni hudebníci v celém orchestru mají stejné postavení. Žasnu, když to vidím a slyším.

            Ale základem úspěšného koncertu je dirigent! Hudební těleso může čítat deset, padesát nebo pět set členů, ale dirigent musí být jen jeden. Moc bych si přál žít v harmonickém světě v harmonických vztazích. Přál bych si, aby to na tomto světě, v našich městech, státě, církvi, fungovalo jak na těch koncertech. Jenže problém je asi v tom, že máme příliš mnoho dirigentů. Málokdo se nechá dirigovat, všichni by chtěli dirigovat.

 

Foto popis|

O autorovi| ZBIGNIEW CZENDLIK, katolický kněz

Region| Střední Morava

Publikováno| Olomoucký deník; Názory, komentáře; 06

Publikováno| Prostějovský deník; Názory, komentáře; 06

Publikováno| Šumperský a jesenický deník; Názory, komentáře; 06

Publikováno| Přerovský a hranický deník; Názory, komentáře; 06

Publikováno| Zlínský deník; Názory, komentáře; 06

Publikováno| Valašský deník; Názory, komentáře; 06

Publikováno| Slovácký deník; Názory, komentáře; 06

Publikováno| Kroměřížský deník; Názory, komentáře; 06

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz