Libuše je pro mě svatostánek

Search
Close this search box.

21.6.2008 Svitavský deník str. 2 Svitavsko
TEREZA BRÁZDOVÁ
Pěvkyně Eva Urbanová považuje Smetanovu Litomyšl za svůj domovský festival

Litomyšl/ Zahájení jubilejního 50. ročníku Smetanovy Litomyšle bylo velice slavnostní. Festival odstartovala ve středu 18. června opera Libuše v hlavní roli s pěvkyní Evou Urbanovou.

* Paní Urbanová, Libuši jste zpívala v Litomyšli nejen při zahájení jubilejního ročníku festivalu, ale také před deseti lety. Proměnila se za tu dobu vaše postava Libuše? Proměnila jste se vy sama v přístupu k této majestátní roli?

Každá role, kterou zpívám, tak se časem proměňuje už tím, že člověk, jak se říká, dozrává, přemýšlí o těch rolích. Takže si myslím, že už Libuše je nyní zase trochu jiná v mém podání, ale ten vztah k ní mám pořád stejný. Je to taková ta úcta, že si tuto roli vůbec můžu zazpívat. Vždycky si říkám, že jsem hrdá na to, že jsem Češka, protože kdybych byla třeba Italka, tak jsou překrásné italské opery, ale taková jako je Libuše, žádná není.

* Na festivalu vystupujete v posledních letech často. Dá se říci, že už patří mezi vaše domovské festivaly? Jak vnímáte atmosféru mezi arkádami?

Do Litomyšle jezdím velice ráda, je to můj milý koutek v České republice. Tady je vždy neskutečně perfektní organizace a hlavně diváci, kteří vydrží úplně všechny nástrahy počasí. Už jsem tady zpívala několik večerů, kdy jsem dokonce zpívala v kozačkách a kožichu, jaká byla zima. Nebo pršelo a ti lidé tam v té zimě seděli. Zasluhují právem můj obdiv.

* Na prknech světových operních domů se proměňujete v Turandot, cizí kněžnu, Šárku a jiné ženy. Která z nich je vám nejbližší?

Samozřejmě tam se to tříští mezi dvě role. Nejbližší mi je jako ženě Rusalka, pak je to Kostelnička. Nemohu říci Libuši, protože ta je pro mě takový svatostánek. Ta role se vymyká všemu, i když ji miluji, ale jako ženě mi tolik dát nemůže, protože Libuše je majestátná, věštkyně, vladařka. Ona musí důsledně zakrývat, že je žena amá své vrtochy, nálady, stavy zamilovanosti nebo nenávisti.

* Který osud, byť napsaný, byste naopak nechtěla prožít? Existuje nějaká role, která vás na pódiu opravdu citově zlomí a ten pocit potom ještě přetrvává?

Tak to je samozřejmě Kostelnička, i když ji miluji a velice ráda ji zpívám, tak potom se bohužel dostanu do černých hlubin svojí duše. Myslím si, že Kostelnička dokáže vysávat lidskou energii z interpreta, když ji prožívá.

* Jaké léto vás čeká?

Příští týden jedu zpívat do Berlína s Gabrielou Beňačkovou. Jde o koncert dvou sopránů. Pak začnou prázdniny, na ty se už moc těším. Nicméně si zajedu do Českého Krumlova, kde si zazpívám třikrát Rusalku. A potom už budu mít opravdu jenom ty prázdniny. Ztratím se a nebudu jako Eva Urbanová pěvkyně vůbec existovat a od 25. srpna zase musím pracovat. Pak mě čeká koncert v New Yorku, v Čechách a Římě. Přes léto si psychicky odpočinu na role Libuše a Kostelničky.

 

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz