Licitovat s památkáři už nechceme

Search
Close this search box.

14.6.2007 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický14.6.2007 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický

Litomyšl – Zítra začne 49. ročník mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl. V čele organizátorů stojí již devět let ředitel Jan Pikna, kterému se i přes neustálý růst cen daří držet stále stejný rozpočet. "Pohybujeme se kolem 22 milionů. To je dáno tím, že si řadu věcí stále děláme sami, takříkajíc na koleně. Navíc kromě efektu, že je to levnější, to s sebou nese i rodinnou atmosféru festivalu, kterou musejí cítit i ostatní lidé," říká.
V posledních letech svádíte před festivalem boje s památkáři, kteří se zlobí, že lešení střechy hlediště a jeviště ničí zámek a zakrývá sgrafita. Jednání s památkáři jsou vždy trochu složitá, protože máme protichůdné zájmy. Ale vzhledem k tomu, že festival se nedá zrušit a památkáři si to uvědomují, je to spíš takové licitování co ještě ano a co už nejde. Jednání jsou vždy zdlouhavá, ale nakonec se vždy podaří smlouvu uzavřít. Nebylo by lepší uzavřít nějakou definitivní dohodu jednou provždy?
Proto si představuji, že během tohoto ročníku se sejdeme s ministrem kultury, generálním ředitelem památkového ústavu, starostou města a pardubickým hejtmanem a měli bychom si jasně říct, že festival na zámek patří. Dál už bychom se pak bavili pouze o technických detailech. Takže už licitování skončí?
Není možné se každoročně vysilovat odbouráváním překážek. Festival je opravdu docela velký a my chceme, aby byl stále lepší, a na to je potřeba mít chuť. Pokud se stále vracíme zpátky a znovu a znovu jednáme o něčem, co jednou bylo domluveno a smluvně potvrzeno, tak jsou to kroky zpátky, které zdržují a ubírají člověku chuť do práce.

Foto popis|

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz