Lidé se soukali do hábitů medvěda z Prodanky i Malého prince

Search
Close this search box.

14.6.2011 Mladá fronta DNES str. 1 Kraj Pardubický Stanislava Králová

 

LITOMYŠL Troufli byste si na sebe navléct kostým medvěda ze Smetanovy opery Prodaná nevěsta a projít se v něm po okolí litomyšlského zámku? Ne? A proč? První zájemci si podobnou kratochvíli vyzkoušeli o víkendu, a dokonce si tak zpestřili i svatbu. A kdo má zájem,může si netradiční zábavu vyzkoušet i o nadcházejících víkendech.
Neobvyklá zábava je součástí festivalu Smetanova Litomyšl a svoji premiéru zažila ominulém víkendu. A nabídla milou amísty velmi zábavnou atmosféru.
To když se například jedna z návštěvnic před manželem promenádovala v černých šatech z Netopýra. „Tady máte ještě honzíka na zadek," přispěchá tajemnice Státní opery v Praze Jana Matějcová s černou vlečkou. Na společné fotce ale chce žena mít také svého partnera v kostýmu. Garderobiérka nelení a přináší červeného pštrosa. Na protesty nemá muž příliš času. Roztahuje roce a navléká si pestrý šat.
Pštros je z molitanu a pochází z představení Ruleta Zdeňka Merty.
„Teď je v tom trochu teplo, ale zase v zimě by to nemělo chybu," říká muž otvorem, který má pták v hrudníku a po malém nádvoří poslušně následuje manželku alias Rosalindu na focení.
Garderobiérka mezitím doprovází do šaten dvě mladé dívky, které si vybraly barokní kostýmy.
„Ne, sukni nezvedejte, ta se elegatně odhazuje špičkami bot. To je umění. Dneska už to neumíme, nenosíme sukně a dlouhé už vůbec ne," říká garderobiérka Státní opery v Praze Ludmila Olbertová. »
Pokračování na straně B3

Lidé se soukali do hábitu medvěda z Prodanky
» Pokračování ze strany B1
Kostýmy mají kouzelnou moc. Lidé se v nich mění v herce. „Nechají se strhnout k různým hereckým kreacím. No, kdy si můžou zahrát na zámku a ještě v kostýmu," říká kastelánka Litomyšle Jana Sehnalová. Na její slova dochází vzápětí. Do bočních zámeckých vrat zavítají dva zbloudilí svatebčané.
Zdlouhavé focení novomanželů je příliš nebaví, a tak se starší muži nenechají dlouho pobízet a sako s myrthou letí dolů. Rozhlížejí se po desítkách kostýmů, které visí na ramínku. Jeden z nich, Jiří Stráník, se nejprve souká do honosného barokního obleku. Ještě čeká, až mu kostymérka přinese na hlavu vyšívanou čapku a přijde se ukázat všem, co si svůj kostým právě vybírají.
„Desítky let hraju divadlo jako ochotník, já vlezu do všeho," říká Stráník a rozhlíží se ještě po jiném hábitu. Garderobiérky nelení a podávají mu bílý plyš. Přes společenské kahoty to do něj jde hůř, ale za chvíli je z něj králíček. Skoro jako ten z reklamy na heboučkou aviváž.
„Běž mě ohlásit," říká Stráník kolegovi a vyráží mezi svatebčany, kteří se fotí opodál a o jeho herecké kreaci nemají prozatím ani tušení.
Když spustí Já jsem ten zajíček neštastný a odzpívá snad dvě sloky známé písně, půvabná nevěsta se ženichem nikoho nezajímá. Svatebčané vytahují mobily a začínají si rozverného příbuzného fotit.

Muž v kostýmu zaujal celou svatbu

„Strejdo, ještě se mnou," žadoní mladíci a už mají králíka mezi sebou a fotí se. Herec neodolá a k písničce přidává i drobné poskakování. Kromě svatebčanů se u komedianta zastavují i návštěvníci zámku a nevěřícně zírají, kde se figurka vyloupla. Smích garderobiérek se nese nádvořím.
„Honem zas utíkám po stráni, koukám si svůj život zachránit. Hop, hop, hop," opouští po čtvrthodině Stráník svoje příbuzné a hopská vrátit kostým.
„Mami, zajdeme tam taky," žadoní malý chlapec. Kdyby byla matka ochotnější, chlapec by si mohl vyzkoušet například kostým Malého prince nebo vážky. Devítileté štíhlé dívence se nejvíc líbí krátké baletní šaty. Stačí pár minut a garderobiérka z ní udělá černou labuť. Vpředu jí je sice musí pořádně utáhnout, ale dívenka se cítí jako princezna.
„Ještě si zkusím tyhle princeznovské růžové," říká Karolína Šejnová amizí za paravánem. Hře na pohádky na zámku propadla stejně jako o desítky let starší návštěvníci. Lidé se mohou proměňovat v kostýmech i v dalších týdnech. Kastelánka Jana Sehnalová jen upozorňuje, že následující týden se prohlídky kvůli velkému obsazení zámku herci a sbory konat nebudou, ale třetí a čtvrtý víkend jsou garderobiérky a jejich kostýmy návštěvníkům opět k dispozici.

Foto popis| Jak mi to sluší? Řada lidí si vyzkoušela na zámku kostýmy.
Foto popis| Ještě korunku Karolíně Šejnové se líbily šaty princezny.
Foto popis| Jako papoušek Na návštěvníky čekaly desítky kostýmů, které se v divadlech stále používají.
Foto popis| Svatební králík Jiří Stráník v sobotu oživil svatbu svým nečekaným vystoupením.
Foto autor| Foto: 3x Stanislava Králová

Regionální mutace| Mladá fronta DNES – pardubický kraj

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz