Litomyšl je oáza klidu

Search
Close this search box.

25.6.2009 Sedmička str. 8 Kultura ve městě Kateřina Prouzová
Týden na festivalu Smetanova Litomyšl je pro novináře zážitek. Hudební i pracovní.
Třeba jen pořídit rozhovor dá pěknou práci. Většina zpěvaček totiž den před koncertem drží hlasový klid a po svém výkonu většinou odjíždí ihned domů. Nezbývá, než využít telefon. Ale i shánění čísla může být velkým dobrodružstvím. Není výjimkou, že českého umělce zastupuje zahraniční agentura, přes kterou musíte požádat o interview. Telefonujete a telefonujete, a pak zjistíte, že ten nenápadný pán, co si dává u vedlejšího stolu kávu, je věhlasný dirigent, kterého celý den hledáte.
Zatímco setkání se slavnou mezzosopranistkou Magdalenou Koženou se ukazuje jako nemožné, s pěvkyní Dagmar Peckovou to jde snadno. Domlouváme si den před vystoupením schůzku. Pecková ale na ni zapomněla. Když ji telefonuji, moc se omlouvá a doslova mi běží naproti. "Mám, jen chvilku, za pár minut vyrážím s kolegyněmi ze souboru na Divadlo Járy Cimrmana," vysvětluje udýchaná. Přesto je ochotná odpovědět na všechno, co mě zajímá.
Minulý týden se do noci na zámku ozývaly tóny Rusalky Antonína Dvořáka. Generální zkoušky končily až po půlnoci. O pauzách se soubor v kostýmech scházel u kiosku nad klobásou s hořčicí a diskutoval o tom, že rtuť teploměru v noci klesá až k sedmi stupňům. Při představení o pár dní později se diváci choulili do kabátů a dívali se na bosé tanečnice v lehkých košilkách, jak hopsají po zámeckém parku.
I když je to někdy hodně náročné, všichni umělci, se kterými jsem na festivalu mluvila, se shodnou na jednom. "Litomyšl je oáza klidu. Být tady je pro mě svátek," říká za sebe i své kolegy režisér Jiří Heřman. A já můžu potvrdit, že mluví z duše i všem přítomným novinářům.

Foto popis| KOUZLO OPERY. Když se čistý zpěv spojí s ladným pohybem, je radost se dívat. Není tedy divu, že na většinu představení v Litomyšli je vyprodáno.
Foto autor| Foto/archiv festivalu

O autorovi| Kateřina Prouzová, Litomyšl

Regionální mutace| Sedmička – Pardubice

Generální partner

Dostávejte informace
s předstihem:

© Smetanova Litomyšl 2023
Designed by: wwworks.cz